Υγιεινό δεκατιανό στο Νηπιαγωγείο (Ταπερίστας)

Can Food Drive Made with PosterMyWall 1

Τα παιδιά του 31ου Νηπιαγωγείου Σερρών συμμετέχοντας στο Σχολικό Δίκτυο της Δράσης “Ταπερίστας”, αναζήτησαν τρόφιμα με τα οποία μπορούν να δημιουργήσουν ένα υγιεινό  δεκατιανό φτιαγμένο από το σπίτι τους.

Αναζητήσαμε στην αρχή  υλικά που μπορούμε να έχουμε στο σπίτι μας για να ετοιμάσουμε ένα νόστιμό κα υγιεινό  δεκατιανό.

Κάναμε ένα πίνακα με επιλογές για το κολατσιό που μπορούμε να ετοιμάσουμε από το σπίτι:

Τοστ ή σάντουιτς με τυρί γαλοπούλα και λαχανικά, όπως ντομάτα και μαρούλι.

Κουλούρι με σουσάμι ή  κριτσίνια.

Tοστ με  ψωμί ολικής άλεσης με αυγό βραστό και λαχανικά.

Ψωμί με  ταχίνι ή φυστικοβούτυρο.

Αραβική πίτα γαλοπούλα βραστή, τυρί  και λαχανικά.

Τυρόπιτα, σπανακόπιτα, κολοκυθόπιτα.

Σπιτικό κέικ ή τσουρέκι.

Ρυζόγαλο.

Ξηροί καρποί ανάμεικτοι με γιαούρτι και μέλι.

Φρούτα

Μία ακόμα επιλογή είναι το παστέλι.

Συζητήσαμε για την ποιότητα των υλικών, τα βιολογικά προϊόντα και την διατροφική τους αξία.

Στο τέλος ασχοληθήκαμε με το πώς  είναι καλύτερα να μεταφέρουμε το δεκατιανό μας στο νηπιαγωγείο, χρησιμοποιώντας ανακυκλώσιμες συσκευασίες, αλλά και τι κάνουμε με τα τρόφιμά που μας περισσεύουν.

Γιορτή της μητέρας.

Στις 9 Μαΐου του 1914 καθιερώθηκε στην Αμερική η ημέρα της μητέρας, ως εθνική εορτή και αποφασίστηκε να γιορτάζεται κάθε χρόνο την δεύτερη Κυριακή του Μάη.

Έτσι γιορτάζουν σε όλο τον κόσμο οι μανούλες και εμείς δεν θα μπορούσαμε να τις ξεχάσουμε.

ΓΙΟΡΤΗ ΜΗΤΕΡΑΣ

Τα κάλαντα του Λαζάρου

Στον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Σερρών και Νιγρίτης κ. Θεολόγο είπαν σήμερα 15 Απριλίου τα κάλαντα του Λαζάρου οι μικροί μαθητές του 31ου και 14ου Νηπιαγωγείου Σερρών.

Ο Σεβασμιώτατος μοίρασε ευλογίες, γλυκίσματα αυγά και από ένα σταυρό -δώρο σε όλους.

IMG 20220415 112550IMG 20220415 112547IMG 20220415 115628

Εγγραφές στο νηπιαγωγείο

pngegg 1  Από την Τρίτη 1 Μαρτίου έως και την Κυριακή 20 Μαρτίου 2022 θα πραγματοποιούνται οι εγγραφές στα νηπιαγωγεία.

Για το σχολικό έτος 2022-23 στα Νηπιαγωγεία εγγράφονται μαθητές που είναι γεννημένοι το 2017 και το 2018.
H αίτηση εγγραφής πραγματοποιείται ηλεκτρονικά στον ποιο κάτω σύνδεσμο.

«Εγγραφές μαθητών/τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2022-23»