Etwinning “DREAM and ACHIEVE”

Το “DREAM AND ACHIEVE” αποτελεί μια διακρατική δράση του etwinning, που στοχεύει την συμπερίληψη και δημιουργική αλληλεπίδραση των παιδιών μέσα από αθλητικές δραστηριότητες.

Το τμήμα του σχολείου μας που συμμετέχει είναι το πρωινό 4 με τους εκπαιδευτικούς:
Βούλα Γεωργιάδη, Μαρία Καμμένου και Ελένη Παπαδημητρίου

Τα σχολεία που συμμετέχουν είναι από τις εξής χώρες: Λιθουανία, Ρουμανία, Γεωργία, Σερβία, Πολωνία, Βουλγαρία, Ιορδανία, Ισπανία, Τουρκία και Ελλάδα

Project Posters and Logos
Δημιουργήσαμε  Αφίσα και λογότυπο για την δράση

Πόστερ logo

WELCOME TO OUR SCHOOL!

Video παρουσίασης του σχολείου και του τμήματος για το project

Δράσεις Ιανουαρίου

BROCHURE

Δημιουργήσαμε έντυπο υλικό για την ενημέρωση γονέων.

Dreams and avhieve it brochoure

ΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ
Δραστηριότητες για το Νέο έτος που μοιραστήκαμε με τα παιδιά των άλλων χωρών.
Παιχνίδια & εργασίες με θέμα την αλλαγή του χρόνου στο σχολείο μας.

Δράσεις Φεβρουαρίου

eTwinning BOARDS
Τα παιδιά γνωρίζουν μέσα από έναν  διαδικτυακό πίνακα τη δράση και τα συμμετέχοντα σχολεία από τις άλλες χώρες.

boarder

CLASSROOM  ACTIVITIES

Ασκήσεις YOGA με θέμα το Χειμώνα.
Μοιραστήκαμε με τα συνεργαζόμενα σχολεία βίντεο και καρτέλες.
Στις καρτέλες έπρεπε τα παιδιά να αντιγράψουν με το σώμα τους στάσεις YOGA που συνδυάζονται με εικόνες του “Χειμώνα”

play with cards

KIDS & SPORT

Ενημέρωση γονέων με θέμα: Αθλητισμός & Παιδί

seminar on sports for parents 1

INTERNET SAFETY

SaferInternet4kids , Aσφάλεια στο διαδίκτυο είναι έννοιες  αλληλένδετες. H συνδεσή τους με  έργα όπως ένα Ευρωπαϊκό έργο Etwinning είναι απαραίτητη!

6 Φεβρουαρίου ημέρα για το ασφαλές διαδίκτυο.
Ενημερωτική δράση με τους μαθητές.
internet safety

Δράσεις Μαρτίου

KITE  FLYING DAY
Μοιραστήκαμε έθιμα της χώρας μας!

18 march 2024

CLASSROOM  ACTIVITIES

Ασκήσεις YOGA με θέμα το Χειμώνα.
Μοιραστήκαμε με τα συνεργαζόμενα σχολεία βίντεο και καρτέλες.
Στις καρτέλες έπρεπε τα παιδιά να αντιγράψουν με το σώμα τους στάσεις YOGA που συνδυάζονται με εικόνες της “Άνοιξης”
spring Themed exercise cards

children food

Δράσεις Απριλίου

CLASSROOM  ACTIVITIES

Ασκήσεις YOGA με θέμα το Φθινόπωρο.
Μοιραστήκαμε με τα συνεργαζόμενα σχολεία βίντεο και καρτέλες.
Στις καρτέλες έπρεπε τα παιδιά να αντιγράψουν με το σώμα τους στάσεις YOGA που συνδυάζονται με εικόνες του “Φθινοπώρου”.
Η δραστηριότητα έγινε αναδρομικά τον Απρίλιο.

2nd kindergarten of Volos 1

EASTER

Δραστηριότητες για το Πάσχα που μοιραστήκαμε με τα παιδιά των άλλων χωρών.
Παιχνίδια & εργασίες με θέμα το ΠΑΣΧΑ στην Ελλάδα.

2nd kindergarten of Volos 2

HAPPY WORLD CHILDREN’S DAY

Γιορτάσαμε με ένα ομαδικό poster την παγκόσμια ημέρα του παιδιού γεμάτη γέλιο και χαρά.
Το σύνθημα της εργασίας μας ήταν “ποτέ ξανά μην κλάψει κάποιο παιδί, αλλά μόνο να γελάει”
Κάθε σχολείο που συμμετέχει στο πρόγραμμα τράβηξε μία ομαδική φωτογραφία με τη σημαία της χώρας του. Όλες οι φωτογραφίες ενώθηκαν για να δημιουργηθεί η αφίσα.

IMG 20240501 WA0000

etwinning day

Με αφορμή την ημέρα εορτασμού του etwinning δημιουργήσαμε στην τάξη μας ένα ταμπλό με ζωγραφιές των παιδιών με αυτό το θέμα.
Τα παιδιά ζωγραφίσανε χαρούμενα παιδιά από όλες τις χώρες που συμμετέχουν στο etwinning.

2nd kindergarten of volos

Δράσεις Μάϊου

Διαδικτυακό παιχνίδι με ασκήσεις YOGA
Εμπνευσμένοι από τις ασκήσεις yoga που εκτελούμε με κάθε εποχή του χρόνου σχεδιάσαμε ένα διαδικτυακό παιχνίδι που μπορεί να παιχτεί από μικρούς και μεγάλους στο σχολείο ή στο σπίτι. Κάθε φορά όταν ο παίχτης πατάει με το πιόνι του πάνω σε μία εικόνα θα πρέπει να παίρνει τη στη στάση yoga  που του ορίζει.

Ανώνυμο σχέδιο

CLASSROOM  ACTIVITIES

Ασκήσεις YOGA με θέμα το Καλοκαίρι.
Μοιραστήκαμε με τα συνεργαζόμενα σχολεία βίντεο και καρτέλες.
Στις καρτέλες έπρεπε τα παιδιά να αντιγράψουν με το σώμα τους στάσεις YOGA που συνδυάζονται με εικόνες του “Καλοκαιριού”.
summer kids yoga

ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΦΙΣΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ
Δημιουργήσαμε μια ομαδική αφίσα με τους εκπαιδευτικούς όλων των χωρών που συμμετέχουν στο project

Ένας τίτλος με πολλούς συμμετέχοντες

Τα ονόματα όλων των παιδιών που συμμετείχαν από όλες τις χώρες μεταμορφώθηκαν σε γράμματα που σχηματίζουν τον τίτλο του Project.
“DREAM AND ACHIEVE”

image dream

Βεβαιώσεις συμμετοχής
Με τη λήξη του etwinning- project δόθηκαν βεβαιώσεις συμμετοχής σε όλα τα παιδιά.

20240614 084420