eTwinning!

images                    eTwinning

Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε ότι για τη φετινή σχολική χρονιά 2015-16, στο ολοήμερο τμήμα του σχολείου μας  υλοποιείται εκπαιδευτικό πρόγραμμα

eTwinning .

Τι είναι το eTwinning

• είναι ευρωπαϊκή δράση, η κοινότητα για τα σχολεία της Ευρώπης, η ελεύθερη και ασφαλής πλατφόρμα για εκπαιδευτικούς για να συνδεθούν και να αναπτύξουν συνεργατικά έργα και να μοιραστούν ιδέες με διαφορετικές χώρες της Ευρώπης, με τη χρήση Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη(σήμερα συμμετέχουν σχεδόν τα μισά σχολεία της Ευρώπης, ίσως το μεγαλύτερο δίκτυο εκπαιδευτικών στην ιστορία της).
  • είναι επίσημο πανευρωπαϊκό δίκτυο της Ε.Ε. και των Υπουργείων Παιδείας 34 χωρών για τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές της Ευρώπης
  • έχει δημιουργηθεί με κύριο γνώμονα την ασφάλεια και την προστασία των προσωπικών δεδομένων  των μελών της.
  • Υποστηρίζει:
  • τη βιωματική μάθηση και  διδασκαλία σε πραγματικό περιβάλλον επικοινωνίας
  • τη συνεργατική μάθηση, εργασία σε ομάδες– κοινωνικές και ψηφιακές δεξιότητες- μάθηση με αξιοποίηση νέων τεχνολογιών
  • την ευρωπαϊκή (και διεθνή) διάσταση στην εκπαίδευση
  • την ανάπτυξη «των δεξιοτήτων του 21ου αι.»
  • την ανάπτυξη κριτικής σκέψης και δυνατότητας επίλυσης προβλημάτων
  • την ενίσχυση των κινήτρων μάθησης – μαθησιακές ευκαιρίες – πρωτοβουλία, συμμετοχή στη λήψη αποφάσεων, στη στοχοθεσία και ευθύνη σε μαθητή – αυτοαξιολόγηση μαθητή – μεγαλύτερες προσδοκίες για το τι μπορεί να επιτευχθεί – διασκέδαση, περιέργεια και φαντασία
  • τη διαπολιτισμική αγωγή
  • την διεύρυνση οριζόντων Αναλυτικών Προγραμμάτων – Διαθεματικότητα
  • την μέθοδος πρότζεκτ
  • την προβολή σχολείου στην κοινότητα (ενημέρωση – διακρίσεις)
  • την ένταξη του σχολείου σε ένα δίκτυο

(Οι πληροφορίες  είναι από  το πρόγραμμα σεμιναρίου, των  σημειώσεων της κας Αλεξάνδρας Μελίστα, Πρέσβειρας eTwinning Γ΄ Αθήνας, Αν. Αττικής, Πειραιά και νησιά).

O τίτλος του προγράμματος που συμμετέχουμε είναι: «Lets give some color», «Ας δώσουμε λίγο χρώμα», (διαθέτει την eTwinning Label),

2015-12-01_2058

σε συνεργασία με σχολεία της  Ευρώπης (Ελλάδας-Δημοτικό Σχολείο Δεμένίκων Πάτρας(ιδρυτής), 2ο Νηπιαγωγείο Μαραθώνα, κ.α.  και  εξωτερικού).Το πρόγραμμα που «τρέχει» χωρίζεται σε θεματικές και έχει οριστικές ημερομηνίες ανάρτησης στην διαδικτυακή πλατφόρμα ανά θεματική και συνδυάζει την εμπλοκή των Τεχνών-εικαστικά. Σε κάθε τμήμα του η υλοποίηση πραγματοποιείται από τα παιδιά, τόσο σε συμβατικό χώρο του σχολείου όσο και στο κομμάτι των Νέων Τεχνολογιών, υποστηριζόμενα από τη νηπιαγωγό τους και προσαρμόζοντας πάντα τη διδασκαλία στις δυνατότητές τους, αλλά και δίνοντάς τους τη δυνατότητα να πειραματιστούν με τα εργαλεία (σκάνερ, φωτογραφική μηχανή, λογισμικά: movie maker, γνωριμία με την πλατφόρμα, ανάρτηση εργασιών και σχολίων κ.α.),ώστε να οδηγηθούν σε γνωστικές συγκρούσεις και συμπεράσματα και κατ΄ επέκταση σε μάθηση. Μόλις ολοκληρώσαμε την πρώτη θεματική: «Who am I ?», «Ποιός είμαι;»

και προχωράμε στη δεύτερη και χριστουγεννιάτικη: «Christmas in our country», «Τα Χριστούγεννα στην πατρίδα μου».

Πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να μεταβείτε στην αρχική σελίδα της πλατφόρμας.

Η εκπαιδευτικός-Αντωνία Γατσογιάννη-Υπεύθυνη υλοποίησης του προγράμματος

Med Τεχνολογίες της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας για την Εκπαίδευση

Κατηγορίες: eTwinning. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.