Την Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου, οι μαθητές του 1ου και 2ου Νηπιαγωγείου Νέας Φώκαιας, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την παράσταση του Εκπαιδευτικού Κουκλοθέατρου Τεχνόπολις “Ο Σίμος και ο σεισμός”.
Λίγα λόγια για την παράσταση.
Ένας καθηγητής φυσικών επιστημών μαζί με τον μικρό του φίλο, τον Σίμο, παρουσιάζουν ιστορίες της παγκόσμιας μυθολογίας για τον σεισμό.
Η παράσταση συνδυάζει κουκλοθέατρο, πρόζα, θέατρο σκιών και αντικειμένων, ενώ στο τέλος ακολουθεί βιωματικό παιχνίδι για τα μέτρα προστασίας από τον σεισμό.