2 Απριλίου: Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου και με σχέδιο δράσης την ανάπτυξη της  φιλαναγνωσίας στα παιδιά, διοργανώσαμε παζάρι χρησιμοποιημένου βιβλίου! Ευχαριστούμε τους γονείς για τα βιβλία που πρόσφεραν για να πραγματοποιηθεί η δράση και την έμπρακτη υποστήριξή τους!

26  25 24 22

IMG 3221 IMG 3224 IMG 3222

Υποδεχτήκαμε το 2024 με την κοπή μιας βασιλόπιτας για κάθε τμήμα, οπότε με δύο τυχερούς που βρήκαν το φλουρί και με πολλή χαρά πήραν τα δώρα τους!!Ευχαριστούμε πολύ το Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων για τις πεντανόστιμες βασιλόπιτες και τα δώρα!

Καλή και ευλογημένη χρονιά σε όλους!!

Φθινόπωρο, η εποχή της σποράς

IMG 9426 IMG 9427 IMG 9428

Το φθινόπωρο είναι η εποχή της σποράς καθώς και μιας σειράς γεωργικών εργασιών μέχρι να καρποφορήσει η γη δίνοντάς μας την πολύτιμη σοδειά της.

Από τη σπορά γενικά φτάσαμε βήμα βήμα στο σιτάρι και το ψωμί, την θρεπτικότατη αυτή τροφή για μικρούς και μεγάλους.

Αποταμίευση

31 Οκτωβρίου: Παγκόσμια Ημέρα Αποταμίευσης

Μιλήσαμε για την αξία της αποταμίευσης και το ευρώ, μάθαμε την αξία των κερμάτων και των χαρτονομισμάτων και φτιάξαμε κουμπαράδες με στόχο να τους γεμίσουμε ως το τέλος της σχολικής χρονιάς!!

1698780015093 IMG 9133

Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων

Η ζωοφιλία είναι μια αξία που πρέπει να διδάσκεται από την πολύ μικρή ηλικία και όλοι οι ενήλικες να λειτουργούμε ως παράδειγμα προς μίμηση.

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των ζώων, αφιερώσαμε όλη την εβδομάδα σε παραμύθια, δράσεις και κατασκευές που στοχεύουν να ευαισθητοποιήσουν τους/τις μαθητές/τριες στην ανάγκη της προστασίας των ζώων.

3 1 6 7

Σε μία δράση ειδικά θα χρειαστεί η αρωγή των γονέων, οι οποίοι μπορούν να διαβάσουν σε έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή, τον μύθο του Αισώπου  που έτυχε στο παιδί τους. Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες θα ζωγραφίσουν τους πρωταγωνιστές του μύθου.

Τα έργα τους θα εκτεθούν στο χώρο του νηπιαγωγείου και το κάθε παιδί θα μας παρουσιάσει τα ζώα που πρωταγωνίστησαν στο συγκεκριμένο μύθο, αναπτύσσοντας έτσι το λεξιλόγιό τους.