ΣΥΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

Αγαπητοί γονείς

Κατόπιν διευκρινήσεων από τον Διευθυντή Εκπαίδευσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης, σας ενημερώνουμε ότι:

1.Καλό είναι να προμηθευτείτε από σήμερα το slef test από το φαρμακείο

2.Για την Δευτέρα 10 Μαΐου, όσοι δεν έχετε εκτυπωτή θα φέρετε χειρόγραφη υπεύθυνη δήλωση  όπου θα αναγράφονται όλα τα στοιχεία στης σχολικής κάρτας covid  (σας επισυνάπτουμε αντίγραφο). ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι πριν να συμπληρώσετε  την υπεύθυνη δήλωση θα έχετε δηλώσει το αποτέλεσμα του τεστ στο selftesting.gov

3.Μπορείτε επίσης να στείλετε στο mail του σχολείου την σχολική κάρτα covid την Κυριακή 9 Μαΐου  το αργότερο μέχρι  τις  7.00 το απόγευμα. ( αφού πρώτα την αποθηκεύσετε σε μορφή pdf στο selftesting.gov). Και σε αυτή την περίπτωση πρέπει να έχετε το έντυπο μαζί σας.

4.Ακόμη και αν το παιδί θα απουσιάζει τη Δευτέρα ή την Πέμπτη από το σχολείο θα πρέπει να κάνετε το τεστ την Κυριακή και την Τετάρτη , να καταχωρείτε άμεσα το αποτέλεσμα και να το φέρνετε μαζί σας την ημέρα επιστροφής του παιδιού στο σχολείο.

5.Αν για κάποιο λόγο δεν μπορέσετε να κάνετε με επιτυχία το τεστ που προμηθευτήκατε δωρεάν θα πρέπει αναγκαστικά να αγοράσετε  ένα από το φαρμακείο.

6.Σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος ενημερώνετε άμεσα το σχολείο και εντός 24ώρου απευθύνεστε σε Δημόσια Δομή Υγείας, και τηρείτε την προβλεπόμενη διαδικασία

Σας υπενθυμίζουμε  ότι συνεχίζουμε να τηρούμε όλα τα μέτρα αποφυγής της διασποράς του κορωνοϊού: ΜΑΣΚΑ, ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ, ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΥΧΝΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΤΩΝ ΧΕΡΙΩΝ, ΧΡΗΣΗ ΑΝΤΙΣΗΠΤΙΚΟΥ, ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ, ΚΑΛΟΣ ΑΕΡΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΑΙΘΟΥΣΩΝ.

(θυμηθείτε να βάλετε  αρκετές μάσκες στην τσάντα του παιδιού)

Για οποιαδήποτε απορία μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

Σας ευχαριστούμε

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Νηπιαγωγείου