Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Τα εργαστήρια δεξιοτήτων εντάσσονται στο υποχρεωτικό ωρολόγιο πρόγραμμα του Νηπιαγωγείου από το προηγούμενο σχολικό έτος, όπως ορίζεται από το ΥΠΕΠΘ (ΦΕΚ Β΄ 3567/04-08-2021).

Η στοχοθεσία των προγραμμάτων έχει προσδιοριστεί βάσει των λεγόμενων δεξιοτήτων του 21ου αιώνα: δεξιότητες της ζωής (life skills), ήπιες δεξιότητες (soft skills) και δεξιότητες τεχνολογίας και επιστήμης. Ενδεικτικά, οι σύγχρονες δεξιότητες περιλαμβάνουν την κριτική σκέψη, τη δημιουργικότητα, τη συνεργασία, την επικοινωνία, την ευελιξία και την προσαρμοστικότητα, την πρωτοβουλία, την οργανωτική ικανότητα, την ενσυναίσθηση και τις κοινωνικές δεξιότητες, την επίλυση προβλημάτων, τον ψηφιακό και τεχνολογικό γραμματισμό.

Πιο αναλυτικά, Ο προγραμματισμός των εργαστηρίων μας για το σχολικό έτος 2023-2024 είναι:

1ος θεματικός κύκλος: Ζω καλύτερα – Ευ ζην

Θέμα: «ΥΓΕΙΑ: Διατροφή- Αυτομέριμνα, Ασφάλεια»

Τίτλος: «Η κυρά διατροφή μας δίνει μία συμβουλή!!! »

Προσδωκόμενα μαθησιακά αποτελέσματα:

Βασικός σκοπός του προγράμματος είναι η εκπαίδευση των παιδιών του νηπιαγωγείου στην υγιεινή και ισορροπημένη διατροφή.

Περίοδος υλοποίησης: Δεκέμβριος – Ιανουάριος

2ος θεματικός κύκλος: Φροντίζω το περιβάλλον

Θέμα: « Φροντίζω το περιβάλλον, Οικολογία, παγκόσμια και τοπική φυσική κληρονομιά »

Τίτλος: «Ο κόσμος της θάλασσας».

Προσδωκόμενα μαθησιακά αποτελέσματα:

Οι μαθητές/ τριες να αποκτήσουν σχετικές γνώσεις και να υιοθετήσουν στάσεις φιλικές προς το θαλάσσιο οικοσύστημα.

Περίοδος υλοποίησης: Απρίλιος – Μάιος

3ος θεματικός κύκλος: Ενδιαφέρομαι και ενεργώ –

Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη

Θέμα: «Συμπερίληψη :Αλληλοσεβασμός και Διαφορετικότητα»

Τίτλος: «Σέβομαι τον εαυτό μου και τους άλλους».

Προσδωκόμενα μαθησιακά αποτελέσματα:

Σκοπός του προγράμματος είναι η κατανόηση από τα παιδιά των εννοιών του

σεβασμού, της διαφορετικότητας και η έμπρακτη υιοθέτηση στάσεων που

αναπτύσσουν και εξελίσσουν τις έννοιες αυτές ως τρόπο ζωής και καθημερινής συμπεριφοράς.

Περίοδος υλοποίησης: Οκτώβριος-Νοέμβριος

4ος θεματικός κύκλος: Δημιουργώ και Καινοτομώ –

Δημιουργική σκέψη και πρωτοβουλία

Θέμα: “STE(A)Μ/ Εκπαιδευτική Ρομποτική”

Τίτλος: «Ταξίδι στο διάστημα».

Προσδωκόμενα μαθησιακά αποτελέσματα:

Σκοπός του προγράμματος, με βάση τις αρχές του εποικοδομητισμού και με μεθόδους διερευνητικής μάθησης, οι μαθητές να σκεφτούν και να βρουν απαντήσεις σε ερωτήσεις για το διάστημα και για το γεγονός ότι οι πλανήτες δεν είναι απομονωμένοι ο ένας από τον άλλον,
​αλλά αλληλεξαρτώμενοι.

Περίοδος υλοποίησης: Φεβρουάριος – Μάρτιος

Ο προγραμματισμός των εργαστηρίων μας για το σχολικό έτος 2022-2023 είναι:

1ος θεματικός κύκλος: Ζω καλύτερα – Ευ ζην

Θέμα: «σεξουαλική διαπαιδαγώγηση»

Τίτλος: «Το ουράνιο τόξο είναι εδώ, μέσα του κρύβει θησαυρό!!! »

Προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα:  Το πρόγραμμα εστιάζει στην ανάπτυξη κι ενδυνάμωση εαυτού, αλλά και την αποδοχή και διαχείριση της διαφορετικότητας.

Περίοδος υλοποίησης: Οκτώβριος-Νοέμβριος

2ος θεματικός κύκλος: Φροντίζω το περιβάλλον

Θέμα: «Περιβάλλον και Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη»

Τίτλος: «Κύκλος είναι και γυρίζει».

Προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα: Βασικοί στόχοι είναι να υιοθετηθούν συμπεριφορές και στρατηγικές : (α) ελέγχου της ανεξέλεγκτης κατανάλωσης αγαθών, (β) ορθολογικής διαχείρισης των απορριμμάτων (ανακύκλωσης, επαναχρησιμοποίηση) και (γ) στην κατανόηση της ανάγκης αλλαγής του σχεδιασμού των προϊόντων, με κατασκευή από υλικά φιλικά προς το περιβάλλον.

Περίοδος υλοποίησης: Φεβρουάριος – Μάρτιος

3ος θεματικός κύκλος: Ενδιαφέρομαι και ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη

Θέμα: «Αλληλοσεβασμός και Διαφορετικότητα»

Τίτλος: «Αξίες ζωής στην εκπαίδευση»

Προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα:  Η υιοθέτηση των αξιών (ειρήνη, σεβασμός, αγάπη, υπευθυνότητα, ευτυχία, ελευθερία, συνεργασία, τιμιότητα, ταπεινοφροσύνη, ανεκτικότητα, απλότητα και ενότητα) και προτύπων σεβασμού, συνεργασίας και αλληλεγγύης.

Περίοδος υλοποίησης: Δεκέμβριος – Ιανουάριος

4ος θεματικός κύκλος: Δημιουργώ και Καινοτομώ – Δημιουργική σκέψη και πρωτοβουλία

Θέμα: “STE(A)Μ/ Εκπαιδευτική Ρομποτική”

Τίτλος: «Οι μικροί εξερευνητές».

Προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα:  Η ανάπτυξη των απαραίτητων δεξιοτήτων   για τον μελλοντικό ρόλο τους ως πολίτες του κόσμου, μέσα από την ανακάλυψη και εξερεύνηση μνημείων της Ελλάδος.

Περίοδος υλοποίησης: Απρίλιος – Μάιος