Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου!

1714642210634

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου το νηπιαγωγείο μας σε συνεργασία με τον Σύλλογο Νεολαίας Γαλάτιστας, το Δημοτικό Σχολείο Γαλάτιστας, το Γυμνάσιο και τις Λυκειακές τάξεις καθώς και τους Συλλόγους Γονέων του Δημοτικού και Γυμνασίου, διοργάνωσαν ένα διήμερο αφιερωμένο στο Βιβλίο με πολλές δράσεις φιλαναγνωσίας!

Η αρχή έγινε με τα παιδιά του δημοτικού σχολείου, τα οποία συνάντησαν στον χώρο της Βιβλιοθήκης τη συγγραφέα Αλεξάνδρα Μητσιάλη, η οποία τους διάβασε τα βιβλία της και έκαναν αντίστοιχες δράσεις με αφορμή αυτά, σε συνεργασία με τους δασκάλους τους! Η πρώτη μέρα της ” Γιορτής Βιβλίου”  ολοκληρώθηκε με την ομιλία της  Αλεξάνδρας Μητσιάλη  με θέμα  “Τα παιδιά, το λογοτεχνικό βιβλίο και ο ηλεκτρονικός κόσμος μας”. Ήταν πραγματικά μία πολύ ενδιαφέρουσα ομιλία!

1714642151873

Η δεύτερη μέρα των δράσεων ξεκίνησε με τη δανειστική βιβλιοθήκη νεολαίας Γαλάτιστας να “πηγαίνει” στην πλατεία! Πάγκοι με βιβλία για μικρούς και μεγάλους στήθηκαν στο πιο κεντρικό σημείο του χωριού μας! Όλοι όσοι βρίσκονταν εκεί είχαν τη δυνατότητα να τα ξεφυλλίσουν να διαλέξουν αυτά που τους ενδιαφέρουν και αφού γίνουν μέλη της βιβλιοθήκης, να τα δανειστούν !

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 05 02 133028

Παράλληλα η καλεσμένη συγγραφέας μας Αλεξάνδρα Μητσιάλη διάβασε στον χώρο του κοινοτικού καταστήματος το βιβλίο της “Το μαγαζάκι με τα φιλιά”  αλλά και  “Ο αρκούδος μου ο Παραμυθάς “στους μικρούς μας μαθητές!

1714642118174 Αντιγραφή 1714642118188 Αντιγραφή 1714642118156 Αντιγραφή

Ευχαριστούμε πολύ τη συγγραφέα Αλεξάνδρα Μητσιάλη για το διήμερο που μας αφιέρωσε!