Στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης που έχει στόχο την ανάπτυξη και καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας στα παιδιά του νηπιαγωγείου μας αλλά και με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου στην εκπαίδευση, καλέσαμε στο νηπιαγωγείο μας τη θεατρική ομάδα του “Μικρού Βορρά” για να μας παρουσιάσει το έργο “Ο ραφτάκος των λέξεων”, το οποίο είναι βασισμένο στο βιβλίο του Αντώνη Παπαθεοδόλου!
Ο ράφτης της ιστορίας μας, δε μοιάζει με κανέναν άλλον, καθώς ντύνει τους κατοίκους της μικρής πόλης όπου ζει με ρούχα μαγικά, που γίνονται άλλοτε δροσερά και άλλοτε ζεστά. Το μυστικό του…; Δεν χρησιμοποιεί μάλλινη ή μεταξωτή κλωστή, αλλά… τις λέξεις!
Οι ηθοποιοί κατάφεραν και μας μάγεψαν με την αφήγησή τους και μέσα από τη διάδραση και το παιχνίδι μας χάρισαν μια πολύ όμορφη εμπειρία!!