Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο. Με αφορμή την ημέρα αυτή, διαβάσαμε στα παιδιά το βιβλίο “Μην κάνεις αγριάδες, γιατί θα βρεις μπελάδες!”του Cox, Phil Roxbee.
Στη συνέχεια, ανταλλάξαμε σκέψεις και ιδέες για τα συναισθήματα των ηρώων, μιλήσαμε για το αν έχουμε βρεθεί σε παρόμοια θέση και πώς το αντιμετωπίσαμε. Τέλος, προτείναμε πιθανές λύσεις για τους ήρωες του βιβλίου.
Οι δράσεις για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και εκφοβισμού ολοκληρώθηκαν με τη δημιουργία αφίσας με σύνθημα “ΟΧΙ ΣΤΟ ΞΥΛΟ, ΝΑΙ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ” !