Το σχολείο μας

Το 2ο Νηπιαγωγείο Επανομής τη φετινή σχολική χρονιά φιλοξενεί 31 μαθητές (νήπια & προνήπια), 4 νηπιαγωγούς και 1 καθηγήτρια Αγγλικών

Λειτουργούν 2 υποχρεωτικά πρωινά τμήματα και 1 προαιρετικό ολοήμερο τμήμα.

Στεγάζεται σε ένα κτίριο με δυο αίθουσες διδασκαλίας  οι οποίες βγαίνουν σε ένα  εξωτερικό μπαλκόνι Κάθε αίθουσα είναι εξοπλισμένη με υλικοτεχνική υποδομή, ηλεκτρονικούς υπολογιστές και εκπαιδευτικό υλικό  που είναι στην διάθεση των εκπαιδευτικών και των  μαθητών μας.

Η  αυλή μας έχει επαρκείς διαστάσεις για την κάλυψη των αναγκών των μαθητών μας τόσο κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων όσο και κατά των ψυχαγωγικών δραστηριοτήτων αλλά χρησιμοποιείται από κοινού με το 2ο Δημοτικό Σχολείο Επανομής.

Κατά το διάστημα της πανδημίας το σχολείο ακολουθεί τους κανονισμούς και τα υγειονομικά πρωτόκολλα του Υπουργείου Παιδείας με σκοπό τη διασφάλιση της υγείας των μαθητών και του προσωπικού της σχολικής μονάδας.

Μας αρέσει η ομαδική δουλειά και ασχολούμαστε συχνά με θέματα κοινωνικά, πολιτιστικά, περιβαλλοντικά, φιλοζωίας και γενικά  με θέματα που προάγουν την κριτική σκέψη και καλλιεργούν την ενσυναίσθηση .