Εγγραφές 2024-2025

back to school 2629361 1280

2ο Νηπιαγωγείο Αρκαλοχωρίου τηλ. 28910-23312 ώρες επικοινωνίας Δευτέρα έως Παρασκευή μετά τις 12.10 και κατόπιν ραντεβού. Ο  γονέας/κηδεμόνας υποβάλλει αίτηση για το Νηπιαγωγείο που ανήκει, με βάση την διεύθυνση κατοικίας του, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://proti-eggrafi.services.gov.gr/  Για το σχολικό έτος 2024-2025 οι ηλεκτρονικές εγγραφές στο Νηπιαγωγείο θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024.

Εγγράφονται στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024-25, μαθητές/τριές γεννημένοι/ες  το 2020 υποχρεωτικά.  Η εγγραφή πρoνηπίου στο δεύτερο έτος του Νηπιαγωγείου γίνεται αυτεπάγγελτα. Αποστέλλεται  ηλεκτρονικό μήνυμα για την αποδοχή ή μη της αίτησής σας καθώς και τους λόγους για τους οποίους η αίτηση δεν μπορεί να γίνει αποδεκτή μετά το πέρας της προθεσμίας υποβολής.

Ι. ΑΙΤΗΣΗ ΓΟΝΕΑ/ΚΗΔΕΜΟΝΑ-ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ Σύμφωνα με το άρθρο 2 της υπ’ αρ. πρωτ. 53128/Δ1/2020 (Β΄ 1767) ΚΥΑ των Υπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων και Επικρατείας αρμόδιο για θέματα Ψηφιακής Διακυβέρνησης για την εγγραφή του νηπίου/προνηπίου ο γονέας/ κηδεμόνας πρέπει να ακολουθήσει τα εξής βήματα:

 Είσοδος στη σελίδα της εφαρμογής (https://proti-eggrafi.services.gov.gr/) και επιλογή του Νηπιαγωγείου στο οποίο ανήκει σύμφωνα με τη διεύθυνση κατοικίας του.

 Χρήση κωδικών: Οι γονείς/κηδεμόνες, κατά την είσοδό τους στην ηλεκτρονική Υπηρεσία «Πρώτη Εγγραφή» της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης (gov.gr) αυθεντικοποιούνται με την χρήση των κωδικών-διαπιστευτηρίων της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης (taxisnet).

Συμπλήρωση στοιχείων επικοινωνίας: Κατά την είσοδό του στο σύστημα, ο γονέας/κηδεμόνας συμπληρώνει τα στοιχεία ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (προαιρετικά) και κινητού τηλεφώνου μέσω του οποίου θα ενημερώνεται για την πορεία της αίτησής του.  Για την υποβολή της αίτησης ο γονέας/κηδεμόνας συμπληρώνει διαδοχικά: α) τα στοιχεία του νηπίου/προνηπίου για το οποίο αιτείται την εγγραφή β) τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας του, την οποία τεκμηριώνει αναρτώντας σε ψηφιακή μορφή εγγράφου σχετικό αποδεικτικό, όπως λογαριασμό ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο, ή άλλο δημόσιο πρόσφατο έγγραφο από το οποίο να προκύπτει ρητά η διεύθυνση κατοικίας, γ) το ονοματεπώνυμο άλλου/λων τέκνου/ων, που φοιτά/τούν στην ίδια ή σε συστεγαζόμενη σχολική μονάδα (βεβαίωση  φοίτησης ως δικαιολογητικό που προσκομίζεται από την 1η Ιουνίου μέχρι τη 10η Ιουνίου δια ζώσης ή στέλνονται ηλεκτρονικά μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στην διεύθυνση του νηπιαγωγείου mail@2niparkal.ira.sch.gr ή ανεβαίνουν κατευθείαν στην πλατφόρμα  των αιτήσεων της εφαρμογής της εγγραφής του gov.gr

ε) τα στοιχεία των συνοδών των νηπίων/προνηπίων κατά την προσέλευση και αποχώρηση τους από τη σχολική μονάδα στ) επιλέγει τη δήλωση: «Υποβάλλοντας αυτή την αίτηση, αναλαμβάνω την ευθύνη για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση του νηπίου/προνηπίου».

ζ) Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015 εγκύκλιο (Α.Δ.Υ.Μ.)  Προσκομίζονται στο νηπιαγωγείο από 1η Ιουνίου μέχρι τη 10η Ιουνίου η) Βιβλιάριο Εμβολίων, του μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια .     Προσκομίζονται στο νηπιαγωγείο από  την 1η Ιουνίου μέχρι τη 10η Ιουνίου δια ζώσης ή στέλνονται ηλεκτρονικά μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στην διεύθυνση του νηπιαγωγείου mail@2niparkal.ira.sch.gr ή ανεβαίνουν κατευθείαν στην πλατφόρμα  των αιτήσεων της εφαρμογής την εγγραφής του gov.gr

θ) Βεβαίωση από ΚΕΔΑΣΥ, ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία, εφόσον υπάρχει, σε περιπτώσεις μαθητών/τριών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.   Προσκομίζονται στο νηπιαγωγείο μέχρι 10η Ιουνίου Πριν την τελική υποβολή της αίτησης, ο χρήστης δηλώνει υπεύθυνα ότι ασκεί τη γονική επιμέλεια του τέκνου που αιτείται εγγραφή, σύμφωνα με τις διατάξεις του Αστικού Κώδικα.