“ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ” ΜΟΥΣΕΙΟ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑΣ

Στα πλαίσια του εργαστηρίου δεξιοτήτων για το περιβάλλον με θέμα “ΑΓΑΠΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ -ΑΓΑΠΩ ΤΗ ΖΩΗ”, πραγματοποιήσαμε μια εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο μελισσοκομίας, “ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ”. Μάθαμε πολλά για τις μέλισσες και το μέλι, για τα σπουδαία ωφέλη για τη ζωή των ανθρώπων από τα πολύ παλιά χρόνια και πολλά μυστικά για τη ζωή των μελισσών. Φτιάξαμε ωραίες χειροτεχνίες και μεταμορφωθήκαμε σε μέλισσες. Περάσαμε τόσο ωραία που υποσχεθήκαμε να ξαναπάμε και με τους γονείς μας.

MixCollage 06 Jun 2024 07 26 PM 878 MixCollage 06 Jun 2024 07 24 PM 5797 MixCollage 06 Jun 2024 07 20 PM 2369

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΕΦΤΑΣΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ. ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΑ ΜΕΓΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ  ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΓΑΛΑ ΝΗΠΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.

ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΜΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ , ΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΑΣ. ΚΑΝΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΥΠΕΡΟΧΑ. ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΥΠΟΔΕΧΤΗΚΑΝ ΜΕ ΑΓΑΠΗ. ΠΟΣΟ ΟΜΟΡΦΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙΣ.!!

ΔΗΜ 1 ΔΗΜ 5 ΔΗΜ 2MixCollage 06 Jun 2024 06 57 PM 7759 MixCollage 06 Jun 2024 06 55 PM 8077 MixCollage 06 Jun 2024 06 52 PM 1621 MixCollage 06 Jun 2024 06 43 PM 9106

” Εκπαιδευτική επίσκεψη στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Άργους “

Στα πλαίσια των προσπαθειών μας για την όσο το δυνατόν πιο ομαλή μετάβαση των νηπίων στο Δημοτικό σχολείο, επισκεφθήκαμε το γειτονικό Δημοτικό Σχολείο.
Θερμό ήταν το καλωσόρισμα της Διευθύντριας του Σχολείου κ. Σοφίας Κουτρουφίνη και η ξενάγησή της στο ιστορικής αξίας σχολικό κτίριο.
Ευχαριστούμε για την άψογη συνεργασία, τους μαθητές της πρώτης τάξης και τις δασκάλες τους!ΔΗΜ 1 ΔΗΜ 5

Παιδική λογοτεχνία και ” σχέσεις μαθητών μεταξύ τους “

” Η νεράιδα της βροχής ” της Ελισάβετ Τάρη, μας έκανε να νιώσουμε τη δύναμη της συνεργασίας, του αλληλοσεβασμού, της ισότητας και της φιλίας. ”  Κάποιες φορές από πολύ διαφορετικά πράγματα, μπορούν να γίνουν αληθινά θαύματα!1 2 2 2 3 2 4 2

Επιμόρφωση γονέων και εκπαιδευτικών

Στις 22 Απριλίου 2024, πραγματοποιήθηκε στο Νηπιαγωγείο μας επιμορφωτική συνάντηση. Η επιμόρφωση έγινε από την κυρία Μπέτυ Γεωργιλά, Κοινωνική Λειτουργό στον ΟΚΑΝΑ. Θέμα μας ήταν η διαχείριση των συγκρούσεων, η αρμονική συνύπαρξη και ο σεβασμός στη διαφορετικότητα.
Ευχαριστούμε πολύ την κ. Γεωργιλά και τον ΟΚΑΝΑ για τη συνεργασία και την αρωγή τους στο Νηπιαγωγείο μας κάθε χρόνο!οκανα1 οκανα ξ