Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Θεματικός κύκλος: Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ-Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη-Συμπερίληψη:Αλληλοσεβασμός-Διαφορετικότητα.

Τίτλος προγράμματος:<<Νηπίων Παιδεία:Το πρώτο βήμα στη Δημοκρατία>>

Στόχος: Η καλλιέργεια δεξιοτήτων μάθησης (κριτική σκέψη , συνεργασία , επικοινωνία ) ,αλλά και δεξιοτήτων ζωής (ενσυναίσθηση και ευαισθησία , υπευθυνότητα , επίλυση συγκρούσεων ).

Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε τον Οκτώβριο και τον Νοέμβριο , σε έξι δίωρα εργαστήρια.

1ο Εργαστήριο. Τίτλος:”Ας γνωριστούμε παίζοντας”.

Στόχος: Ενίσχυση της ομαδικής συνοχής και της αυτοπεποίθησης. Προώθηση της συνεργασίας και της δημιουργικής συνύπαρξης.

Δραστηριότητες: Παιχνίδια ενεργοποίησης και γνωριμίας. Ομαδικές εργασίες (βρίσκουν το άλλο τους μισό ενώνοντας τις καρδούλες τους,γίνονται μια όμορφη παρέα πουλιών που ετοιμάζονται να ανοίξουν τα φτερά τους και να πετάξουν ψηλά) .

τίτλο ιστος4DSC053161645217125842DSC0542645

2ο Εργαστήριο. Τίτλος: ” Όλοι έχουμε θέση σε αυτή την τάξη του Νηπιαγωγείου”.

Στόχος: Η καλλιέργεια  του σεβασμού και της κριτικής σκέψης , η δημιουργική και συνεργατική επίλυση των προβλημάτων , η σωστή αντίδραση σε προκαταλήψεις και αδικίες , η έκφραση των συναισθημάτων , η ανάπτυξη της ενσυναίσθησης και της ανθρωπιστικής συνείδησης .

Δραστηριότητες :  Μέσα από συζητήσεις , ζητάμε από τα παιδιά να βρουν λύσεις – κανόνες για τα προβλήματα -δυσκολίες που παρουσιάζονται μέσα στην τάξη , να μπουν στη θέση των άλλων ,  να καταλάβουν πως νιώθουν  και να προσπαθήσουν να τους βοηθήσουν .

Καταλήγοντας , παρουσιάσαμε τους κανόνες και φτιάξαμε το συμβόλαιο της τάξης , που περιλαμβάνει όλους αυτούς τους κανόνες και υποσχεθήκαμε να προσπαθήσουμε να τους τηρούμε πάντα!

623DSC05477

3ο Εργαστήριο: Τίτλος : ” Ο εαυτός μου………”

Στόχος : Αποδοχή της διαφορετικότητας , ανάπτυξη της ενσυναίσθησης και της συνεργασίας .

Δραστηριότητες : Μέσα από ομαδικά παιχνίδια και συζητήσεις τα παιδιά παρατηρούν τους άλλους , παρουσιάζουν τον εαυτό τους και συζητούν για τις ομοιότητες και τις διαφορές τους και ζωγραφίζουν τον εαυτό τους όπως τον φαντάζονται .

DSC05402DSC05401DSC05400

4ο Εργαστήριο: Τίτλος : ”……………και οι άλλοι .”

Στόχος :Καλλιέργεια της  συνεργασίας και  της αλληλεγγύης . Διαχείρηση των συγκρούσεων .

Δραστηριότητες : Προβολή βίντεο , ανάγνωση παραμυθιών , δημιουργία καταστάσεων προβληματισμού.

5ο Εργαστήριο: Τίτλος : ” Η ταυτότητα μου ” .

Στόχος : Τα παιδιά να αντιληφθούν το χαρακτήρα της ταυτότητας και να εξοικιωθούν με τον διαφορετικό άλλο .

Δραστηριότητες : Ανάγνωση και ζωγραφική  του παραμυθιού ” Έλμερ ο παρδαλός ελέφαντας ” , Ομαδική εργασία σε κολλάζ    (ακολουθώντας ένα μοτίβο χρωμάτων)  και ζωγραφική με θέμα : ” Ο δικός μας Έλμερ ”, κατασκευή ταυτοτήτων , ομαδική εργασία με τίτλο : ” Η πόλη των ονομάτων μας ”.

DSC05497DSC05495DSC05499DSC05508DSC05512DSC05514DSC05515DSC05625DSC05621DSC05463

6ο Εργαστήριο : Τίτλος : ” Όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι ” .

Στόχος :Αποδοχή της διαφορετικότητας , καλλιέργεια της ενσυναίσθησης , ανεκτικότητα .

Δραστηριότητες : Προβολή βίντεο : ” Η Αργυρώ γελάει ”. Συζήτηση και προβληματισμός πάνω στο βίντεο . Θα μπορούσε η Αργυρώ να είναι στο σχολείο μας; Τί δυσκολίες θα είχε; Πώς θα τη βοηθούσαμε; Δημιουργία αφίσας στις 3 Δεκεμβρίου ,  στην οποία ζωγραφίζουμε τρόπους με τους οποίους το σχολείο μας θα είναι προσβάσιμο σε όλους .

DSC05541DSC05542DSC05543

Συζητάμε για την οικογένεια μας , τους σημαντικούς για μας άλλους , την ζωγραφίζουμε και την παρουσιάζουμε .

DSC05467DSC05469 .