Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων η εκπαιδευτικός επιδιώκει να εισάγει το θέμα της διερεύνησης των μνημείων, αξιοποιώντας το στοιχείο της έκπληξης και φέρνοντας στην τάξη ένα γράμμα που προσκαλεί τα παιδιά σε ένα παιχνίδι εξερεύνησης μνημείων της Ευρώπης.
Στη συνέχεια, αφού μάθουν τα ονόματα των μνημείων, εντοπίζουν στον χάρτη τις χώρες στις οποίες βρίσκονται τα συγκεκριμένα μνημεία.
Αργότερα συμμετέχουν σε ένα παιχνίδι προγραμματισμού του bee-bot, το οποίο ταξιδεύει στα διάφορα μνημεία.
Στο τέλος οι μαθητές γράφουν και ζωγραφίζουν, όπως μπορούν, τα μνημεία της Ευρώπης που έμαθαν, δημιουργώντας ένα νέο PADLET με τίτλο οι μικροί εξερευνητές.
Σας παραθέτουμε την εικόνα του καθώς και αντιπροσωπευτικές φωτογραφίες από τις δραστηριότητες μας.