Η σημαία της Ελλάδας γιορτάζει!
Από τις προηγούμενες ημέρες αναφερόμαστε στα γεγονότα του πολέμου και στην αξία της ΕΙΡΗΝΗΣ.
Στις 27 Οκτωβρίου οι μαθητές προσέρχονται, συνοδευόμενοι από τους γονείς τους, στο Νηπιαγωγείο μας ντυμένοι με μπλε άσπρο.
Αφού απαγγείλουν τα ποιήματα και ακουστούν πατριωτικά τραγούδια, ακολουθεί η παράδοση της ελληνικής σημαίας και στη συνέχεια ετοιμαζόμαστε για την κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο των Ηρώων στην πλατεία της Ανδραβίδας.
Την επόμενη ημέρα, στις 28 Οκτωβρίου οι μαθητές παρελαύνουν, συνοδευόμενοι από τους γονείς τους, συμμετέχοντας έτσι στις εορταστικές εκδηλώσεις του τόπου μας.