ΘΡΟΪΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ ΣΤΟ Κ.Ε.ΠΕ.Α. ΚΡΕΣΤΕΝΩΝ

Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων

του 2ου Θεματικού κύκλου «ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ» και

του Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων με τίτλο

«ΠΕΡΠΑΤΩ – ΠΕΡΠΑΤΩ ΜΕΣ ΤΟ ΔΑΣΟΣ»

οι μαθητές/τριες με την εκπαιδευτικό τους και  τη συνοδεία γονέων

πραγματοποιούν εκπαιδευτική επίσκεψη

στο Κ.Ε.ΠΕ.Α. Κρεστένων

και παρακολουθούν το περιβαλλοντικό πρόγραμμα «ΘΡΟΪΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ».

Οι μαθητές αρχικά παρακολουθούν σε αίθουσα του Κ.Ε.ΠΕ.Α.

ένα παραμύθι αφιερωμένο στο δάσος

και στη συνέχεια χωρίζονται σε τρεις ομάδες:

την ομάδα των ζώων, την ομάδα των λουλουδιών και την ομάδα των μανιταριών.

Στη συνέχεια οδηγούνται σε  δάσος (σε κοντινή απόσταση από το Κ.Ε.ΠΕ.Α.),

όπου η κάθε ομάδα

μέσω παρατήρησης και της βοήθειας του οπτικού υλικού, που τους μοιράζουν οι υπεύθυνοι του Προγράμματος,

προσπαθούν να αναγνωρίσουν και να ονομάσουν τα δέντρα και τα φυτά που υπάρχουν γύρω τους.

Έπειτα, με τη βοήθεια μεγεθυντικών φακών

προσπαθούν να παρατηρήσουν μικρά ζώα, όπως μυρμήγκια, σκαθάρια, αράχνες, μέλισσες κ. α.

Η κάθε ομάδα με ενθουσιασμό ανακοινώνει τα αποτελέσματα της έρευνάς της.

Το πρόγραμμα λήγει παίζοντας οι μαθητές ένα παιχνίδι, κατά το οποίο με κλειστά μάτια αγγίζουν κάποιο φυτό, το οποίο καλούνται να αναγνωρίσουν στη συνέχεια που ανοίγουν τα μάτια τους.

Ευχαριστούμε πολύ τους συντονιστές του Κ.Ε.ΠΕ.Α. Κρεστένων για το όμορφο και πολύ δημιουργικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα που μας παρουσίασαν και στο οποίο συμμετείχαμε με πολλή χαρά.

Οι μαθητές κέρδισαν πολύτιμες εμπειρίες μέσα από αυτή τη δράση και έμαθαν να αγαπούν το δάσος και να σέβονται το περιβάλλον.

ΤΡΑΠΕΖΑΡΙΑΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΤΡΕΙΣ ΟΜΑΔΕΣΜΟΙΡΑΖΕΙ ΥΛΙΚΟΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΤΑΜΠΕΛΕΣΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΦΥΤΑΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΒΑΣΙΛΗΠΑΡΑΤΗΡΕΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΠΑΤΙΟΜΑΔΙΚΗ

Κατηγορίες: ΕΚΑΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ, ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2022-2023. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.