ΠΕΡΠΑΤΩ ΠΕΡΠΑΤΩ ΜΕΣ ΤΟ ΔΑΣΟΣ

Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων

του 2ου Θεματικού κύκλου «ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ» και

του Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων με τίτλο

«ΠΕΡΠΑΤΩ – ΠΕΡΠΑΤΩ ΜΕΣ ΤΟ ΔΑΣΟΣ»

οι μαθητές/τριες και η εκπαιδευτικός συναποφασίζουν να βγουν στο προαύλιο του Νηπιαγωγείου για εξερεύνηση.

Χωρίζονται σε τρεις ομάδες.

Η πρώτη ομάδα – των κυνηγών του θησαυρού – αναλαμβάνει να συλλέξει υλικό από ξερά χόρτα, ξερά κλαδιά, ξερά φύλλα, πευκοβελόνες.

Η δεύτερη ομάδα – των ζωγράφων – αναλαμβάνει να ζωγραφίσει τα δέντρα και τους θάμνους που βλέπουν στο προαύλιο και

Η τρίτη ομάδα – των εξερευνητών – αναλαμβάνει να παρατηρήσει με το μεγεθυντικό φακό τον κορμό των δέντρων και να πάρει συνέντευξη από ένα δέντρο.

• Πώς σε λένε;
  • Πόσο χρονών είσαι;
  • Πώς είναι ο κορμός σου, πώς είναι τα φύλλα σου;
  • Πώς τρέφεσαι;
  • Ποια ζωάκια κατοικούν πάνω στα κλαδιά σου;
  • Ποιοι άλλοι ζουν στη γειτονιά σου;
  • Τι προσφέρεις στον άνθρωπο;

Στη συνέχεια στην ολομέλεια της τάξης η κάθε ομάδα παρουσιάζει το αποτέλεσμα της εξερεύνησής τους στο προαύλιο.

Συνθέτοντας τις ζωγραφιές της πρώτης ομάδας σε ένα μεγάλο χαρτί δημιουργούμε μια αφίσα, την οποία διακοσμούμε με το φυσικό υλικό που συνέλεξε η δεύτερη ομάδα.

Από τη συνέντευξη που πήρε η ομάδα από το δένδρο μαθαίνουμε τα οφέλη που μας χαρίζει το δάσος, όπως καθαρό αέρα, οξυγόνο, ομορφιά, σκιά, καρπούς, ξύλα, καταφύγιο ζώων.

ΣΤΟΝ ΚΗΠΟΜΕΓΕΘΥΝΤΙΚΟΣ ΦΑΚΟΣΜΕΓΕΘΥΝΤΙΚΟΣ ΦΑΚΟΣ 2ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ20230427 091618Adobe Scan 27 Απρ 2023 1 1ΑΦΙΣΑ 1ΑΦΙΣΑ 2ΑΦΙΣΑ ΑΝΘΙΑ

Κατηγορίες: ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ, ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2022-2023. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.