ΓΙΟΡΤΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ

Την Πέμπτη 8 Νοεμβρίου των Ταξιαρχών γιορτάζει ο Προστάτης της Πολεμικής Αεροπορίας, Αρχάγγελος Μιχαήλ. Οι μαθητές της Β΄ Τάξης του 2ου ΓΕΛ επισκέφθηκαν την 124 Πτέρυγα Βασικής Εκπαίδευσης που βρίσκεται δύο χιλιόμετρα βορειανατολικά της Τρίπολης, σε υψόμετρο 644 μέτρα και συγκροτήθηκε τον Αύγουστο του 1973. Αποστολή της Μονάδας είναι η παροχή βασικής στρατιωτικής εκπαίδευσης στους νεοσύλλεκτους του Σ.Ξ. και της Π.Α., καθώς και στους ΕΠΟΠ της Π.Α. Επιπλέον, στη Μονάδα παρέχεται εκπαίδευση ειδικότητας σε στελέχη και στρατευσίμους ειδικότητας Αμύνης Αεροδρομίων. Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να δουν από κοντά τη στατική και φωτογραφική έκθεση αεροσκαφών που περιελάμβανε ιστορικά μαχητικά και εκπαιδευτικά αεροσκάφη καθώς και άλλα οπλικά συστήματα της Πολεμικής Αεροπορίας ενώ παράλληλα ειδικευμένο προσωπικό παρείχε πληροφορίες για τα εκθέματα. Επίσης παρακολούθησαν βιντεοταινία με θέμα την αποστολή, την κοινωνική προσφορά και τη συνδρομή της Πολεμικής Αεροπορίας στην πρόληψη και αντιμετώπιση εκτάκτων αναγκών.