Επίσκεψη της Β΄ τάξης στο Δικαστικό Μέγαρο Τρίπολης (24/11/2017)

Οι μαθητές της Β’ τάξης στα πλαίσια του μαθήματος της Πολιτικής Παιδείας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη  στο Δικαστικό Μέγαρο  της Τρίπολης, την  Παρασκευή  24  Νοεμβρίου 2017.

Η δικηγόρος κ. Γκιτάκου Αναστασία, μέλος του Δ.Σ του Δικηγορικού Συλλόγου Τρίπολης, ξενάγησε τους μαθητές  στις αίθουσες του Δικαστηρίου και τους ενημέρωσε σχετικά με την δικαστική λειτουργία, την παραβατικότητα, την πρόληψη της αποκλίνουσας συμπεριφοράς και τον σωφρονισμό.

Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα ήταν η επίσκεψη στα υπόγεια του Δικαστικού Μεγάρου, στα οποία ήταν τα κρατητήρια μεταγωγών των υπόδικων και καταδικασμένων πριν μεταφερθούν στις φυλακές της Τρίπολης κατά την διάρκεια της κατοχής. Οι ζωγραφιές και τα χαραγμένα μηνύματα των κρατουμένων  στους τοίχους  καθιστούν τα υπόγεια του Δικαστηρίου ένα μνημείο ιστορικής μνήμης,το οποίο πρέπει να επισκέπτονται και να γνωρίζουν οι μαθητές της πόλης μας.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Αδαμοπούλου Φωτεινή, Δημοπούλου Ευθυμία, Νικολάου Δημήτριος και Λουμπαρδιά Αγγελική.