10ος Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός «Κύπρος-Ελλάδα-Ομογένεια: Εκπαιδευτικές Γέφυρες»

Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

H 6η Μαρτίου, Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, αποτέλεσε αφορμή στο σχολείο μας για την υλοποίηση ενός θεατροπαιδαγωγικού προγράμματος ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών/τριών, σε επίπεδο τάξης, με σκοπό την πρόληψη και αντιμετώπιση του φαινομένου.

Στόχοι της συγκεκριμένης δράσης ήταν η κατανόηση των παραμέτρων που ορίζουν το φαινόμενο του εκφοβισμού και της βίας μεταξύ των μαθητών/τριών καθώς και η διερεύνηση των συναισθημάτων, των σκέψεων και των βασικών αξιών της ζωής και της συμπεριφοράς τόσο των θυτών όσο και των θυμάτων.

Με τον τρόπο αυτό δόθηκε η ευκαιρία για ανταλλαγή σκέψεων, πληροφοριών, συναισθημάτων και προσωπικών εμπειριών μεταξύ μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών, αποτελώντας ταυτόχρονα τη δέσμευση για τη δημιουργία ενός φιλικού, ευχάριστου και ασφαλούς σχολικού περιβάλλοντος.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:

Tσαγκλή Αντωνία (ΠΕ01)

Σιακωτού Ευσταθία-Μαρία (ΠΕ02.EAE)

Λήψη αρχείου

Προκήρυξη εισαγωγής σπουδαστών/σπουδαστριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού Ακαδημαϊκού Έτους 2024-2025.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ – ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΓΙΑ ΣΧΟΛΕΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ

Σας ενημερώνουμε ότι έχει αναρτηθεί δελτίο τύπου υπενθύμισης που αφορά στις καταληκτικές προθεσμίες υποβολής της Αίτησης-Υπεύθυνης Δήλωσης και των σχετικών δικαιολογητικών για τη συμμετοχή των υποψηφίων στο διαγωνισμό για την εισαγωγή στις Σχολές της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, έτους 2024.

Μπορείτε να δείτε το δελτίο τύπου εδώ: https://www.minedu.gov.gr/news/57949-21-03-24-2024

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ ΤΡΙΗΜΕΡΗΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΣΤΗ ΚΕΡΚΥΡΑ

Στην Τρίπολη σήμερα 15 Μαρτίου 2024, ημέρα  Παρασκευή  και ώρα  12:30 μ.μ., στο Γραφείο της Διευθύντριας  του  2ου ΓΕΛ Τρίπολης συνήλθε η Επιτροπή Αξιολόγησης των προσφορών για την Τριήμερη εκπαιδευτική μετακίνηση των πενήντα  (50) μαθητών της Α΄ Λυκείου και τριών (3) συνοδών καθηγητών στη Κέρκυρα  αποτελούμενη από τους:

1. Γρηγορίου Χαρίκλεια,ΠΕ02, Διευθύντρια, Πρόεδρος
  2. Αδαμοπούλου Φωτεινή,ΠΕ86, Υποδιευθύντρια, Μέλος
  3. Μαρκάτη Ευγενία , ΠΕ02 , μέλος
  4. Καλογερόπουλος Δημήτρης , εκπρόσωπος των μαθητών Πρόεδρος Δεκαπενταμελούς.

Η επιτροπή αφού έλαβε υπόψη  την Υ.Α. 20883/ΓΔ4/13-02-20(ΦΕΚ 456 τ.Β/13-02-2020) προέβη στις παρακάτω ενέργειες :

Ι. αποσφράγισε τους φακέλους των ταξιδιωτικών γραφείων που κατέθεσαν προσφορές και έλεγξε αν πληρούν τις προϋποθέσεις  της προκήρυξης.

Προσφορές κατέθεσαν: Τουριστικό Γραφείο ΚΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ TOYRIST SERVICE,  Τουριστικό Γραφείο VLASSIS TRAVEL, Τουριστικό Γραφείο TSIOROS TRAVEL.

Αναλυτικά  ο πίνακας των προσφορών έχει ως εξής:

ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ TIMH  (ΜΕ  ΦΠΑ) ΑΝΑ ΜΑΘΗΤΗ
  ΜΕ ΠΡΩΙΝΟ ΜΕ ΗΜΙΔΙΑΤΡΟΦΗ
Τουριστικό Γραφείo ΚΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ TOYRIST SERVICE              — Ξενοδοχείο:  Hellinis Hotel  115€
Τουριστικό Γραφείο VLASSIS TRAVEL              — Ξενοδοχείο:  OPERA BLUE HOTEL 150€
Τουριστικό Γραφείο TSIOROS TRAVEL Ξενοδοχείο: AQUALAND RESORT 4* 144€

ΙΙ. Η  Επιτροπή λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω, τις προϋποθέσεις της Προκήρυξης, το ποιοτικό και οικονομικό όφελος των μαθητών αποφάσισε να δεχτεί τη μειοδοτική προσφορά που κατατέθηκε από το Τουριστικό Γραφείo ΚΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ TOYRIST SERVICE, η οποία συμπεριλαμβάνει το ξενοδοχείο  Hellinis Hotel με ημιδιατροφή και κόστος ανά μαθητή 115€.

Υ.Α._ Εισαγωγή μαθητών σε Πρότυπα και Πειραματικά σχολεία για το σχ. έτος 2024-2025