Μεσολογγίου & Αργοστολίου, Γλυκά Νερά, 15354, Αττική

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗ ΔΡΑΣΗ “ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ”

Την Κυριακή 3-4-22 το σχολείο μας πήρε μέρος στη Δράση «Μαθαίνοντας Επιστήμη μέσα από το Θέατρο», η οποία διοργανώνεται κάθε χρόνο από την Ελληνική Ένωση Δημοσιογράφων Επιστήμης, Επικοινωνιολόγων Επιστήμης και Συγγραφέων Επιστήμης «Science View», σε συνεργασία με τα εκπαιδευτήρια Ελληνογερμανική Αγωγή. Η θεατρική ομάδα, απαρτιζόμενη από τους μαθητές της Α’ τάξης Δημήτριο Αγγελή, Παναγιώτη Αλοΐζο, Λυδία Βαρβαρήγου και Ηρώ Τζανιδάκη, με την επικουρία των συμμαθητών τους Νικόλαου Γαλανόπουλου και Σοφίας Τσουπρά και την καθοδήγηση του καθηγητή τους Παναγιώτη Δεληβοριά, παρουσίασε μια χιουμοριστική απόδοση της ανακάλυψης του νόμου της παγκόσμιας έλξης από τον Νεύτωνα, με τίτλο «Ένα μήλο για τον Νεύτωνα». Η ομάδα απέσπασε δύο βραβεία από την κριτική επιτροπή, για το σενάριο και την ερμηνευτική απόδοση των ρόλων. Μπράβο στα παιδιά!

Τα σχόλια είναι κλειστά.