Υπηρεσίες ΚΕΣΥΠ

Τα ΚΕΣΥΠ αποτελούν δομή του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων, Πολιτισμού & Αθλητισμού και παρέχουν υπηρεσίες ΔΩΡΕΑΝ σε μαθητές, γονείς, εκπαιδευτικούς, νέους έως 25 ετών.

Ο ρόλος του ΚΕΣΥΠ είναι:

• Η ενημέρωση των μαθητών για το εκπαιδευτικό σύστημα, τις δυνατότητες σπουδών και επαγγελματικής κατάρτισης, τα επαγγέλματα, τις προοπτικές στην αγορά εργασίας.
  • Η συμβουλευτική στήριξη για θέματα Επαγγελματικού Προσανατολισμού σε μαθητές και νέους.
  • Η ατομική συμβουλευτική σε μαθητές και γονείς για λήψη απόφασης και ατομική ανάπτυξη.
  • Η υποστήριξη των καθηγητών που εφαρμόζουν τον ΣΕΠ στα σχολεία.
  • Η προώθηση και υποστήριξη της υλοποίησης των προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας στα σχολεία.
  • Η συνεργασία με τοπικούς φορείς και η διοργάνωση ενημερωτικών εκδηλώσεων για θέματα σπουδών, επαγγελμάτων, προοπτικών στην αγορά εργασίας κ.ά.

Η επίσκεψη κάθε ενδιαφερόμενου στο ΚΕΣΥΠ Θήβας γίνεται κατόπιν ΡΑΝΤΕΒΟΥ, σύμφωνα με τα στοιχεία που δίνονται στην καρτέλα “Επικοινωνία”.