ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΚΔΡΟΜΕΣ

Αγαπητοί γονείς της Γ΄ γυμνασίου,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το Σχολείο μας, στην προσπάθεια να προσφέρει ευκαιρίες στα παιδιά μας να διευρύνουν τους ορίζοντές τους και να εμπλουτίσουν τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους, προτίθεται να διοργανώσει δύο εκπαιδευτικές εκδρομές στο εξωτερικό.

Η πρώτη αφορά συμμετοχή στο 6ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο, που πραγματοποιείται στη Βενετία από 28 Νοεμβρίου έως 2 Δεκεμβρίου. H δεύτερη είναι επίσκεψη στο ερευνητικό κέντρο CERN και προβλέπεται να πραγματοποιηθεί από 12 έως 16 Μαΐου 2020. Και στις δύο περιπτώσεις θα προηγηθεί πρόγραμμα προετοιμασίας των μαθητών/τριών.

Το κόστος δεν έχει προσδιοριστεί ακόμα. Θα εξαρτηθεί από τον αριθμό των συμμετοχών και θα καθοριστεί μετά την επιλογή του πρακτορείου, βάσει της διαδικασίας των προσφορών.

Γα τον καλύτερο προγραμματισμό, θα διευκόλυνε να μας δηλώσουν οι μαθητές/τριες το αρχικό ενδιαφέρον τους μέχρι την Παρασκευή 4 Οκτωβρίου, με ένα γραπτό σημείωμα εκ μέρους σας.

Ευχαριστούμε για τη συνεργασία,

Μαρία Φουσέκα