Κίνηση αγάπης και προσφοράς : Οι μαθητές μας καλλιτεχνούν … πασχαλινές λαμπάδες

Δράσεις Σχολείου

Με ιδιαίτερη προθυμία μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας  ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα  να ζωγραφίσουνε τις πασχαλινές λαμπάδες του Ιερού Ναού της Υπαπαντής του Χριστού. Όχι μόνο τα παιδιά του προγράμματος «Εθελοντισμός και κοινωνική αλληλεγγύη», αλλά και μαθητές και μαθήτριες από όλα τα τμήματα αγκάλιασαν με ενθουσιασμό  τη δράση αυτή. Πολύ γρήγορα ο χώρος της βιβλιοθήκης μετατράπηκε σε ένα μικρό καλλιτεχνικό εργαστήριο. Τέμπερες, πινέλα, κόλλες, υλικά ζωγραφικής, κορδέλες, απλώθηκαν στα τραπέζια και τα παιδιά άφησαν ελεύθερη τη φαντασία τους. Με πολύ κέφι και χαρά ανέμειξαν χρώματα και υλικά και δημιούργησαν πολύχρωμες, πρωτότυπες, μοναδικές λαμπάδες. Μία ξεχωριστή εμπειρία καθώς δόθηκε η ευκαιρία στα παιδιά να χαλαρώσουν, να διασκεδάσουν αλλά και να αναδείξουν ταυτόχρονα το ταλέντο τους.

Lamba01   Lamba02

Lamba03   Lamba04