Η Διαφορετικότητα είναι Δικαίωμα

Στο πλαίσιο της Δράσης «Σ’ αυτό το Σχολείο δεν περισσεύει κανείς», το «Αλεξάνδρειο» 2ο Γυμνάσιο Βέροιας σε συνεργασία με το Κέντρο Κοινότητας Δήμου Βέροιας διοργάνωσαν εκδήλωση – ενημέρωση για το θέμα της «Διαφορετικότητας και της Αναπηρίας».

Την Τρίτη 12/12/2023 και την Πέμπτη 14/12/2023 επισκέφτηκαν το σχολείο μας η κ. Ιωάννα Κακολύρη – Κλίτση, ψυχολόγος και η κ. Χρύσα Τσαλαμπάνα, κοινωνική λειτουργός του Κέντρου Κοινότητας Δήμου Βέροιας και πραγματοποίησαν βιωματικό εργαστήριο για την Αναπηρία.

Στη δράση που επιμελήθηκε ο εκπαιδευτικός του σχολείου μας κ. Σφίγγος Νικόλαος συμμετείχαν μαθητές από δύο τμήματα του σχολείου μας.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Κακολύρη – Κλίτση Ιωάννα, την κ. Τσαλαμπάνα Χρύσα και το Κέντρο Κοινότητας Δήμου Βέροιας για την αρωγή τους στην ανάδειξη του δικαιώματος στη διαφορετικότητα.

Diafore01  Diafore02

Diafore03  Diafore04