Δράση «1821 Μικρή Επανάσταση στην εκπαίδευση»

Συγγραφέας: 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ | Κατηγορία Επικαιρότητα | , στις 25-03-2024

Στο πλαίσιο της δράσης «1821 Μικρή Επανάσταση στην εκπαίδευση» οι μαθητές της Α τάξης Αντωνάκης Γ. , Ζερβουδάκη Δ. , Ηλιάκη Ε. ,Λαμπρινού Α. και της Β τάξης Τζανιδάκης Ι. ,Τσιριντάνης Μ.,Τσώνος Ν., Τσώνου Α., Τσώνου Μ. συμμετείχαν και απέσπασαν επαίνους μεταξύ των συμμετεχόντων από ολόκληρη την Κρήτη  .

εικόνα 2024 03 23 Απονομή εικόνα  2024 03 23
εικόνα Viber 2024 03 23 15 30 16 032 εικόνα

Ενδυναμώνοντας ψυχικά τη σχολική κοινότητα-Ισπανία

Συγγραφέας: 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ | Κατηγορία Erasmus plus | , στις 23-05-2022

Στα πλαίσια του  Σχεδίου Μαθησιακής Κινητικότητας KA1  Εrasmus+, Σχολική Εκπαίδευση   με τίτλο « Ενδυναμώνοντας ψυχικά τη σχολική κοινότητα» και τελικό στόχο τη διάχυση στην κοινότητα πρακτικών που βοηθούν σε θέματα ψυχικής ενδυνάμωσης, το 2ο  Γυμνάσιο Ρεθύμνου πραγματοποίησε επιμόρφωση εκπαιδευτικών στη Βαρκελώνη από 2\5\2022 έως 7\5\2022. Την επιμορφωτική συνάντηση οργάνωσε ο φορέας MOVEU και συμμετείχαν 6 εκπαιδευτικοί του σχολείου συμπεριλαμβανομένης της Διευθύντριας.
Την πρώτη μέρα έγινε μια πρώτη επαφή με την ισπανική γλώσσα αλλά κυρίως εισαγωγή στη δομή και οργάνωση του εκπαιδευτικού συστήματος της Ισπανίας και συζήτηση επί των διαφορών με το ελληνικό. Το ίδιο απόγευμα οι συμμετέχοντες γνώρισαν μια μέθοδο διαχείρισης συμπεριφοράς και ψυχοθεραπείας μέσω μουσικής, τη μουσικοθεραπεία. Στο Κέντρο Μουσικοθεραπείας Καταλονίας, είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τη θετική επίδραση της μουσικής στην ψυχική ενδυνάμωση. Ήταν μια αναζωογονητική και απελευθερωτική εμπειρία.
Την επόμενη μέρα μία εξαιρετική ψυχοθεραπεύτρια- σύμβουλος ζωής ανέλαβε τον τομέα της ψυχολογίας και ψυχοθεραπείας. Η πρώτη επαφή ήταν αποκαλυπτική και ουσιαστική. Εξηγήθηκε η έννοια της ψυχικής ανθεκτικότητας («resilience») σε βάθος. Μελετήθηκαν οι μηχανισμοί συμπεριφοράς και κυρίως ο τρόπος διαχείρισής τους. Οι συνεδρίες έγιναν ακόμα δύο ημέρες και εστίασαν στην ενσυναίσθηση, την αναγνώριση και αποδοχή των συναισθημάτων αλλά και σε τεχνικές χαλάρωσης και αποφόρτισης, μέσω διαλογισμού.

Ενδυναμώνοντας ψυχικά τη σχολική κοινότητα

Συγγραφέας: 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 15-04-2022

Την Τετανθεκτικότηταάρτη 13 Απριλίου, στο χώρο του 2ου Γυμνασίου Ρεθύμνου πραγματοποιήθηκε επιμορφωτική συνάντηση με θέμα την ψυχική ανθεκτικότητα μαθητών και εκπαιδευτικών, στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ KA101 με τίτλο «Ενδυναμώνοντας ψυχικά τη σχολική κοινότητα» που εκπονεί το σχολείο. Η επιμορφωτική αυτή δράση υλοποιήθηκε από το Κέντρο Πρόληψης Π.Ε. Ρεθύμνου με τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών του σχολείου. Η Επιστημονικά Υπεύθυνη του Κέντρου, ψυχολόγος κ. Μπογά Ανδρονίκη παρουσίασε τους παράγοντες που επηρεάζουν και διαταράσσουν την ψυχική ανθεκτικότητα μαθητών και εκπαιδευτικών και τους τρόπους ενίσχυσής της.
Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου θα ήθελαν να ευχαριστήσουν το Κέντρο Πρόληψης που ανταποκρίνεται πάντα στις ανάγκες της εκπαιδευτικής κοινότητας και ιδιαίτερα  την κ. Μπογά για την ενδιαφέρουσα, εμπεριστατωμένη και κατανοητή παρουσίαση του θέματος.

“Ειρεσιώνη”- O πρόγονος του Χριστουγεννιάτικου δέντρου

Συγγραφέας: 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ | Κατηγορία Επικαιρότητα | , στις 17-12-2021

“Ειρεσιώνη”- O πρόγονος του Χριστουγεννιάτικου δέντρου
1
Ο πρόγονος του χριστουγεννιάτικου δέντρου στην αρχαία Ελλάδα δεν ήταν έλατο, ούτε κυπαρίσσι, αλλά ένα κλαδί ελιάς!

Συνέντευξη από την προγιαγιά μου για το σχολείο της

Συγγραφέας: 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ | Κατηγορία Επικαιρότητα | , στις 16-12-2021

palia aithoysa

ΕΓΓΟΝΗ- Γιαγιά μπορείς να μου πεις μερικά πράγματα για το σχολείο που πήγαινες;

Συνέντευξη στη γιαγιά για το σχολείο που πήγαινε

Συγγραφέας: 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ | Κατηγορία Επικαιρότητα | , στις 16-12-2021

ena 1ΕΓΓΟΝΟΣ-Γιαγιά σε πιο σχολείο πήγαινες ;

ΓΙΑΓΙΑ- Πήγαινα στο 2θεσιο δημοτικό σχολείο Κρύας Βρύσης.

ΕΓΓΟΝΟΣ -Τι παίρνατε για κολατσιό στο σχολείο;

ΓΙΑΓΙΑ- Συνήθως παίρναμε ψωμί με ελιές ή με τυρί αλλά κάποιες φορές το σχολείο   μας έδινε λίγη σκόνη γάλα και την βάζαμε σε δικά μας κύπελλα ή μας έδιναν ολλανδικό τυρί

ΕΓΓΟΝΟΣ -Ποιες ήταν οι τιμωρίες που σας έβαζαν;

ΓΙΑΓΙΑ- Όταν κάποιο παιδί ήταν άτακτο του άνοιγε το χέρι ο δάσκαλος και το χτυπούσε με την βίτσα ή του τραβούσε το αυτί

Το 2ο Γυμνάσιο Ρεθύμνου στη Λιθουανία

Συγγραφέας: 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ | Κατηγορία Erasmus plus | , στις 06-01-2019

Το 2ο Γυμνάσιο Ρεθύμνου, από 4 έως 8 Δεκεμβρίου 2018, συμμετείχε σε δραστηριότητα κατάρτισης προσωπικού μικρής διάρκειας που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ KA229 με τίτλο: «Play to Learn, learn to Play-Παίζω για να μάθω, Μαθαίνω να παίζω» που έγινε στο Katyciu Silutes της Λιθουανίας την έδρα του συντονιστικού σχολείου.

Το 2ο Γυμνάσιο Ρεθύμνου στη γιορτή της Ρητορικής Τέχνης

0

Συγγραφέας: 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 06-01-2019

Στις 21 και 22 Ιουνίου διεξήχθησαν στο Ρέθυμνο Παγκρήτιοι Αγώνες Ρητορικής Τέχνης, στους οποίους συμμετείχε και το 2ο Γυμνάσιο Ρεθύμνου. Τους αγώνες διοργάνωσαν το τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης, η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κρήτης, η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου, η Ελληνική Ένωση για την προώθηση της ρητορικής στην εκπαίδευση, δίκτυο «Η ρητορική στο σχολείο», ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Ρεθύμνου με την υποστήριξη του Δήμου Ρεθύμνου και της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου.