Γίναμε όλοι σταγόνες νερού!!! Το πηγάδι μας ετοιμάζεται…

1

Την Παρασκευή 26 Απριλίου σε μια γιορταστική ατμόσφαιρα παρουσιάστηκε ο απολογισμός της δράσης του Ομίλου Εθελοντισμού του σχολείου μας.

Οι μαθητές του Β1 Τμήματος που συμμετείχαν στον Όμιλο Εθελοντισμού κατάφεραν να κάνουν το όνειρο πραγματικότητα και  όλοι μαζί να συγκεντρώσουμε το απαραίτητο ποσό για την διάνοιξη γεώτρησης στην περιοχή Μπούνια του Κονγκό.

Το συνολικό ποσό των 5300 ευρώ παραδόθηκε στον εκπρόσωπο της Αδελφότητας Ορθοδόξου Εξωτερικής Ιεραποστολής και μέσω της αδελφότητας θα παραδοθεί στον Επίσκοπο Μπούνιας κ. Πολύκαρπο άμεσα. Για την πορεία του έργου θα υπάρχει  ενημέρωση την οποία θα μπορείτε να παρακολουθείτε και από την ιστοσελίδα του σχολείου μας.

Ευχαριστούμε ολόψυχα όλους όσους μας βοήθησαν να αγγίξουμε το όνειρό μας!

Ιδιαίτερες ευχαιριστίες στις σχολικές μονάδες που συμμετείχαν στην δράση μας μέσω της αλληλεπίδρασης που υπήρξε με τους μαθητές των παρακάτω σχολικών μονάδων, όπου μαθητές μας παρουσίασαν την δράση στο σχολείο τους αλλά και τους φιλοξενήσαμε και στο αμφιθέατρο του δικού μας σχολείου και αυτό είναι εξίσου σημαντικό γιατί εκτός από τα χρήματα για την γεώτρηση, ευαισθητοποιήθηκαν και όλα τα παιδιά του Δήμου μας.

• 1ο Δημοτικό Σχολείο Ωραιοκάστρου
  • 3ο Δημοτικό Σχολείο Ωραιοκάστρου
  • 4ο Δημοτικό Σχολείο Ωραιοκάστρου
  • 1ο Δημοτικό Σχολείο Παλαιοκάστρου
  • 2ο Δημοτικό Σχολείο Παλαιοκάστρου,
  • 3ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου
  • 4ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου

Επίσης πολλές ευχαριστίες

• στον Δήμο Ωραιοκάστρου,
  • στον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου Γυμνασίου
  • στους ανώνυμους χορηγούς των δώρων της κλήρωσης και σε όλους όσους αγκάλιασαν την προσπάθειά μας!

Ελπίζουμε να είναι η αρχή για ακόμη περισσότερες “σταγόνες” καθαρού νερού σε αυτές τις ψυχές που το έχουν τόση ανάγκη!

Όλοι μαζί μπορούμε να κάνουμε την αλλαγή που θέλουμε στον κόσμο!

Στο τέλος της εκδήλωσης πραγματοποιήθηκε και η κλήρωση που τόσο περίμεναν τα παιδιά!

Οι τυχεροί λαχνοί είναι τα νούμερα 1197 και 0850 και οι κάτοιχοί τους έχουν βρεθεί και έχουν επικοινωνήσει ήδη με το σχολείο.

Δείτε το βίντεο της εκδήλωσης

1 IMG 4938

5

Δείτε την δράση μας

Ας γίνουμε όλοι σταγόνες νερού για να ξεδιψάσουμε παιδιά!