Κατά το μήνα Νοέμβριο έχουν προγραμματισθεί οι εξής διδακτικές επισκέψεις:

Α’ Γυμνασίου: 21/11/2014, Παρασκευή

Α1 και Α2: Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς. Οι μαθητές θα παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Η μόδα και τα σύμβολά της“. Η μετακίνηση θα πραγματοποιηθεί με το τραμ. Οι μαθητές θα αναχωρήσουν από το χώρο του σχολείου στις 08:15 και θα επιστρέψουν περίπου στις 13:30. Η συμμετοχή στο πρόγραμμα είναι δωρεάν.

Α3: Βιβλιοπωλείο των εκδόσεων Πατάκη. Οι μαθητές θα παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Ξανασκέψου την Αθήνα”. Οι μαθητές θα αναχωρήσουν από τον ηλεκτρικό σταθμό του Μοσχάτου στις 09:00 και θα επιστρέψουν περίπου στις 13:00. Η συμμετοχή στο πρόγραμμα είναι δωρεάν.

Β’ Γυμνασίου: 21/11/2014, Παρασκευή

Βυζαντινό Μουσείο. Οι μαθητές θα ξεναγηθούν από εκπαιδευτικούς του σχολείου μας στα εκθέματα του μουσείου. Οι μαθητές θα αναχωρήσουν από τον ηλεκτρικό σταθμό του Μοσχάτου στις 08:30 και θα επιστρέψουν περίπου στις 13:00. Η συμμετοχή στο πρόγραμμα είναι δωρεάν.

Γ’ Γυμνασίου: 21/11/2014, Παρασκευή

Ναυτικό Μουσείο Πειραιά. Οι μαθητές θα ξεναγηθούν στα εκθέματα του μουσείου. Οι μαθητές θα αναχωρήσουν από το χώρο του σχολείου στις 08:30 με πούλμαν και θα επιστρέψουν περίπου στις 13:00. Η συμμετοχή στο πρόγραμμα κοστίζει 3 ευρώ και η μετακίνηση με το πούλμαν 3 ευρώ, συνολικά 6 ευρώ.