Συμμετοχή σε διεθνές συνέδριο

Ενδεικτικά στιγμιότυπα από τη συμμετοχή του 2ου Γυμνασίου Λαγκαδά στο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο για τα 1160 έτη από την έναρξη της Κυριλλομεθοδιανής ιεραποστολής που συνδιοργάνωσαν ο Δήμος Θεσσαλονίκης με το Κέντρο Ιστορίας και το Κέντρο Μελέτης Πολιτιστικής Κληρονομιάς Κυρίλλου και Μεθοδίου την Πέμπτη 30 Νοεμβρίου και την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου 2023 στην αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου.Συμμετείχαν οι μαθητές και μαθήτριες του γυμνασίου : Γκεμές Χρήστος, Κλειδάκη Κλεοπάτρα, Πεχλιβανίδου Αθανασία, Τσαλικοπούλου Τριάδα. Υπεύθυνη καθηγήτρια: Τσιραμπίδου Αγγελική.

Ήταν μια εμπειρία ξεχωριστή για όλους μας με πολύ καλή οργάνωση, επισημότητα, σοβαρότητα. Ευχαριστούμε τους διοργανωτές που εξασφάλισαν αυτή την ευκαιρία επιστημονικού συνεδρίου σε μαθητές και μαθήτριες της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Εορτασμός Μακεδονικού Αγώνα

Την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2023 το σχολείο μας τίμησε τον Μακεδονικό αγώνα. Οι μαθητές /τριες μας με τη βοήθεια της  Φιλολόγου μας κας   ΤΣΙΡΑΜΠΙΔΟΥ Α. και της Μουσικού μας κας Μελίδου Φ., διηγήθηκαν την ιστορία των Μακεδονομάχων ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ2ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ1ηρώων μέσα από δρώμενα , τραγούδια και μουσικές και μας έκαναν να αισθανθούμε υπερήφανοι συνεχιστές τους

Εκλογές 15/μελούς μαθητικού Συμβουλίου

Την Τετάρτη 4 Οκτωβρίου 2023 πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας οι εκλογές για την ανάδειξη του δεκαπενταμελούς συμβουλίου! Μέσα στο γενικότερο προεκλογικό κλίμα που επικρατεί στη χώρα μας λόγω των δημοτικών και περιφερειακών εκλογών είχαμε κι εμείς τις προηγούμενες μέρες ένα ανάλογο κλίμα. Λίγο πριν οι “ψηφοφόροι” βρεθούν στην κάλπη της τάξης τους συγκεντρώθηκε όλο το σχολείο στην αυλή προκειμένου να ακούσουμε τις προεκλογικές δηλώσεις των υποψηφίων. Επικρατούσε χαρά κι ενθουσιασμός.

Μετά την ψηφοφορία ακολούθησε η καταμέτρηση από την εφορευτική επιτροπή και την επόμενη μέρα όλο το σχολείο περίμενε με ανυπομονησία την ανάρτηση των αποτελεσμάτων!
Οι 15 μαθητές/ – τριες που συγκέντρωσαν τις περισσότερες ψήφους συνεδρίασαν την Πέμπτη προκειμένου να ορίσουν πρόεδρο, αντιπρόεδρο, γραμματέα και τα υπόλοιπα αξιώματα.
Καλή αρχή, λοιπόν, με κέφι και όρεξη, με μεράκι και υπευθυνότητα, με όραμα και εργατικότητα!