Ένα ταξίδι στο ρεμπέτικο με τις Gail Holst και Ζωή Διονυσίου

Με αφορμή της έκδοση του βιβλίου της η καθηγήτρια του τμήματος Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίου κ. Ζωή Διονυσίου σε συνεργασία με την καθηγήτρια του 2ου Γυμνασίου Κέρκυρας κα Αριάδνη Σίσκου παρουσίασαν σε μαθητές της Γ’ Γυμνασίου δραματοποιημένα αποσπάσματα από τους φοιτητές του  τμήματος Μουσικών Σπουδών στις 15 Ιανουαρίου.

IMG 4162 IMG 4163 IMG 4161

Δράσεις του σχολείου

Ενημέρωση και επίδειξη για ζητήματα πρώτων βοηθειών έγινε από μέλη διασωστικού συνεργείου του ΕΚΑΒ στους συναδέλφους και συναδέλφισσες του Συλλόγου καθηγητών του 2ου Γυμνασίου Κέρκυρας στις 12 Φεβρουαρίου.

Δράσεις του σχολείου

Με μεγάλη συμμετοχή και επιτυχία το 2ο Γυμνάσιο Κέρκυρας σε συνεργασία με το Σύνδεσμο Παικτών Ζατρικίου Κέρκυρας διοργάνωσαν στις 22 Απριλίου το πρωτάθλημα σκάκι στον χώρο της βιβλιοθήκης.
Θερμές ευχαριστίες στον κ. Ναθαναήλ Μάνο και την κα Σπυριδούλα Γατσούλη για την εθελοντική προσφορά τους!

IMG 5653 IMG 5655 IMG 5657 IMG 5654