Εκπαιδευτική επίσκεψη στο χώρο του Corfu Golf Club

Οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας συνόδευσαν τα τμήματα Γ1 και Γ4 στο χώρο του Corfu Golf Club , στο πλαίσιο του προγράμματος σπουδών της Φυσικής Αγωγής και τους παρουσιάστηκε το άθλημα του γκολφ. Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία με βιωματικό τρόπο να προσεγγίσουν τις τεχνικές του αθλήματος. Για την πραγματοποίηση της επίσκεψης ευχαριστούμε θερμά την κυρία Ελευθερία Τέκτονος (Assistant Golf Manager) για την έξοχη φιλοξενία και τους προπονητές γκολφ Δημήτριο Κοτρώτσιο και Δημήτριο Μολινάρη για την εξαιρετική παρουσίαση του αθλήματος.

Γκολφ 1

Αγώνες Κρίκετ

Το 2ο Γυμνάσιο συμμετείχε με ομάδες αγοριών και κοριτσιών στο πλαίσιο των αγώνων αθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ κρίκετ Γυμνασίων Κέρκυρας 2023-2024, την Τετάρτη 24-4-2024. Η Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής Ράγγου Ελισσάβετ συνόδευσε τις ομάδες στο γήπεδο κρίκετ στην Κάτω Πλατεία στο οποίο πραγματοποιήθηκαν οι σχετικοί αγώνες. Για την υλοποίηση της δράσης ευχαριστούμε θερμά τόσο τον κύριο Δημήτριο Βαρζακάκο (υπεύθυνο του προγράμματος) όσο και τον προπονητή κρίκετ κύριο Νικόλαο Πανάρετο.

1pixiz 18 05 2024 11 26 18