Στις 20 Μαρτίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες του Α2 του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο της πόλης ,όπου μέσω 1600 εκθεμάτων από την αρχαία πόλη,την Κασσιώπη και την Ήπειρο γνώρισαν την ιστορία του νησιού από τους προϊστορικούς χρόνους έως την ύστερη αρχαιότητα. Ιδιαίτερα, εντυπωσιάστηκαν από το αέτωμα του αρχαϊκού ναού της Γοργούς, που αποτελεί το αρχαιότερο λίθινο αέτωμα που σώζεται από ελληνικό ναό.(585 π.Χ.)