Αντί καλάντων

ΑΝΤΙ ΚΑΛΑΝΤΩΝ

Χριστούγεννα 2020.Αν έπρεπε τα παιδιά μας να καταγράψουν τις σκέψεις τους στο χαρτί για τη χρονιά που πέρασε, τι άραγε θα έγραφαν; Πώς αντιλαμβάνονται τη νέα πραγματικότητα και τι θα ζητούσαν να αλλάξει στον κόσμο τους;

Κάπως έτσι ξεκίνησε η ιδέα για την εργασία στην οποία συμμετείχαν οι μαθητές του Α1,Α2 και Β3 του σχολείου μας. Τα παιδιά χάρηκαν και γέλασαν με την ιδέα να γράψουν….γράμμα στον Άγιο Βασίλη ή να υποδυθούν αυτά το ρόλο του και να στείλουν το δικό τους γράμμα στους ανθρώπους. Νομίζετε ότι ξέμειναν από ιδέες; Αντιθέτως, αναγκαστήκαμε να περιορίσουμε τα γραφόμενα στη μία παράγραφο μπροστά στην πληθώρα των ιδεών τους. Και εδώ εμπλεκόμαστε εμείς οι ενήλικες. Μήπως έχουμε αφήσει πολλά στον κόσμο μας για να τα αλλάξουν τα παιδιά μας; Μήπως χρειαζόμαστε όντως βοήθεια από την ειλικρίνεια αυτών των παιδιών; Λέω… μήπως; Μια σκέψη κάνω. Καλά Χριστούγεννα σε όλους με υγεία και υγεία και…υγεία (Και όπως λέω στα παιδιά όταν δηλώνει η πρόταση έντονο συναίσθημα-θαυμαστικό.)  … !

Σοφία Αμοιρίδου

(Πατήστε πάνω στις φωτογραφίες)

1 άποψη για το “Αντί καλάντων