6η Μαρτίου-Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας και του εκφοβισμού

DSC07527

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας και του εκφοβισμού. Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς να ανταλλάξουν σκέψεις και να υλοποιηθούν  δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη φαινομένων  σχολικής βίας και εκφοβισμού.

Έτσι και στο σχολείο μας υλοποιήθηκαν δράσεις ενημέρωσης, ανταλλαγής απόψεων, ομάδες εργασίας και εργαστήρια από την Κοινωνική Λειτουργό και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, για την ευαισθητοποίηση και αφύπνιση όλων σε αυτό το τόσο σοβαρό θέμα.

Artwork από τα εργαστήρια

Να θυμόμαστε πάντα ότι η πρόληψη  για την αποφυγή του φαινομένου, είναι η δημιουργία υγιών σχέσεων και αμοιβαίας εμπιστοσύνης.  Κανένα παιδί ξανά θύμα βίας και εκφοβισμού. Κανείς ξανά μόνος του….Μη σωπαίνεις. Μίλα, δεν είσαι μόνος!

Σχολικός Κανονισμός2023-2024

Κατηγορίες: Γενικά | Γράψτε σχόλιο

Καλή χρονιά με υγεία και ασφάλεια!!! Ακολουθούν οδηγίες του ΕΟΔΥ  για την αποφυγή της διασποράς της λοίμωξης covid19 και της γρίπης, μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων:

Οδηγίες για τη Μείωση Μετάδοσης Λοιμώξεων του Αναπνευστικού στο Σχολικό Περιβάλλον

ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ 2023-24 ΑΙΤΗΣΗ_ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΕΑ

Υπόδειγμα_1 αίτησης_δήλωσης μαθημάτων 2023_24