Αρχική » Το σχολείο μας

Το σχολείο αφηγείται

Αίγιο όμορφη πόλη…..

10/10: Παγκόσμια Ημέρα κατά της Θανατικής Ποινής
Η «Παγκόσμια Ημέρα κατά της Θανατικής Ποινής» αποτελεί μία πρωτοβουλία του «Παγκόσμιου Συνασπισμού για την κατάργηση της Θανατικής Ποινής», που συνενώνει 38 μη κυβερνητικές οργανώσεις του κόσμου, ανάμεσά τους και τη «Διεθνή Αμνηστία». Εορτάζεται κάθε χρόνο στις 10 Οκτωβρίου.

Το σχολείο μας

Το 2ο Γυμνάσιο Αιγίου βρίσκεται πάνω από την πλατεία «Ψηλά Αλώνια» της πόλης μας και ανάμεσα σε δύο άλλα σχολεία: το 1ο Γυμνάσιο στη δυτική του πλευρά και το 4ο Δημοτικό  στην ανατολική του . Η είσοδος γίνεται από την οδό Π. Μελά 6, όπου είναι η πρόσοψη του σχολείου  και ένα μέρος του προαύλιου χώρου του.  Αποτελείται από δύο κτίρια ανεξάρτητα μεταξύ τους, το ένα βόρειο και το άλλο νότιο.  Πίσω από το νότιο κτίριο και έξω από το χώρο του σχολείου εκτείνεται αλσύλλιο με πεύκα, παγκάκια, ένα μικρό υπαίθριο θεατράκι και το μνημείο πεσόντων αεροπόρων.

Στο κτίριο, μέχρι το 1979 στεγαζόταν το ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΗΛΕΩΝ ΑΙΓΙΟΥ
Από 28-7-1979 μετονομάστηκε σε 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΙΓΙΟΥ.

ΟΙ ΧΩΡΟΙ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Το σχολείο διαθέτει 15 κύριες αίθουσες διδασκαλίας.

Επίσης λειτουργούν:

Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών