Επιστροφή σε Σχέδιο Δράσης

Δράσεις εξωστρέφειας

Η εκπαίδευση πέρα από τη τυπική διαδικασία μάθησης οφείλει να διαδραματίζει καθοριστικό ρόλο  στην αναζήτηση στοιχείων που  ενδιαφέρουν τους μαθητές, που ικανοποιούν την περιέργεια τους, που προάγουν την καινοτομία, που καθιστούν το σχολείο ελκυστικό, ανοιχτό στην κοινωνία.

.png

Την τρέχουσα Σχολική χρονιά το Σχολείο μας θέλοντας:

Α. Να  βελτιώσει τις δεξιότητες των μαθητών έχει προγραμματίσει:

• Τη συμμετοχή των μαθητών διαγωνισμούς (π.χ μαθηματικών, φυσικής)
  • Τη συμμετοχή των μαθητών σε προγράμματα (π.χ. Γίνε ήρωας του διαδικτύου, Μαθητικό Φεστιβάλ ψηφιακής δημιουργίας, κ.α)
  • Την επίσκεψη των μαθητών σε εκπαιδευτικά κέντρα (π.χ STEM Education Patras)
  • Τη συμμετοχή των μαθητών σε διαδικτυακά εξ αποστάσεως εργαστήρια που διεξάγονται από την Εστία Επιστημών Πάτρας.

Β. Να ενισχύσει τις δράσεις εξωστρέφειας του σχολείου οργάνωσε:

• Τη δημιουργία χριστουγεννιάτικων καρτών και τον διαμοιρασμό τους στο σύλλογο των καρκινοπαθών.
  • Τη συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης για “Το φωτεινό αστέρι”.

Γ. Να συνεργαστεί με φορείς έχει αναπτύξει συνεργασίες με:

• Το Χαμόγελο του παιδιού
  • Το ΕΣΥΝ
  • ΚΕΔΑΣΥ
  • Πρώτες βοήθειες – Σαμαρείτες

Δ. Να ενεργοποιήσει τους γονείς επιδιώκει:

Τη «γονική εμπλοκή ή ανάμιξη», η οποία αναφέρεται σε διαδικασίες που επιτρέπουν στους γονείς να έχουν καθορισμένο ρόλο σε σχέση με την εμπλοκή τους στα σχολικά δρώμενα. Οι γονείς:

• κατέχουν ρόλο θεατή δραστηριοτήτων ή εκδηλώσεων, οι οποίες διοργανώνονται από το σχολείο γι’ αυτούς (π.χ. σχολικές εορτές, ποδηλατικές εξορμήσεις κ.ά.).
  • συμμετέχουν σε εθελοντικές δραστηριότητες (π.χ. μέσω της εμπλοκής στους Συνδέσμους Γονέων και Κηδεμόνων, σε συμμετοχή σε αιμοδοσίες κ.ά.).
  • συμμετέχουν σε εξ αποστάσεως επιμορφωτικές δράσεις μαζί με τους εκπαιδευτικούς του Σχολείου.

Εξαιτίας όμως της πανδημίας κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά υπάρχουν αρκετές δυσκολίες σε σχέση με την ενεργή συμμετοχή των γονέων στα σχολικά δρώμενα με σκοπό τη διαφύλαξη της υγείας των ίδιων, του εκπαιδευτικού προσωπικού του σχολείου μας και των μαθητών.