Μάρτιος 2024

Από τα εργαστήρια δεξιοτήτων της Στ΄

Ώρες συναντήσεων γονέων – εκπαιδευτικών

Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου

Παγκόσμια Ημέρα Λευκού Μπαστουνιού

Την Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2022, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Λευκού Μπαστουνιού (15 Οκτωβρίου), πραγματοποιήθηκε στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Σύμης σχετική συζήτηση και αντίστοιχη δραστηριότητα με τους μαθητές όλων των τάξεων. Συγκεκριμένα, ο προαύλιος χώρος του σχολείου διαμορφώθηκε έτσι ώστε να υπάρχουν εμπόδια και οι μαθητές αναλαμβάνοντας εναλλάξ το ρόλο του ατόμου με προβλήματα όρασης και του οδηγού του, βίωσαν την εμπειρία και μέρος της καθημερινότητας αυτών των ανθρώπων. Όλα τα παιδιά ανταποκρίθηκαν με ενθουσιασμό και έκαναν εύστοχες παρατηρήσεις σχετικά με την κατάσταση και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν αυτοί οι άνθρωποι.

Χριστίνα Μπαντή, Χρηστίνα Βλαχοσωτήρου

Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού

Το 2ο δημοτικό σχολείο Σύμης στα πλαίσια του εορτασμού της παγκόσμιας ημέρας σχολικού αθλητισμού, πραγματοποίησε  την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου αθλητικές δραστηριότητες στον προαύλιο χώρο του σχολείου. Η ημέρα αυτή περιλάμβανε αθλητικά παιχνίδια, δραστηριότητες, συζητήσεις, κουίζ, προβολή βίντεο, και εικαστικές δημιουργίες. Τέλος, έγινε απονομή μεταλλίων επιβραβεύοντας όλους τους μαθητές για την ενεργή συμμετοχή τους.

Τα παιδιά ασχολήθηκαν με αθλητικά παιχνίδια που προάγουν την ομαδικότητα και την συνεργασία. Επίσης, βελτιώνουν τα αντανακλαστικά τους, τον συγχρονισμό μεταξύ ματιών και άκρων, βοηθούν στον έλεγχο των κινήσεων και της ισορροπίας. Επιπροσθέτως, δυναμώνουν τους μυς, την καρδιά και τις αρθρώσεις του σώματος.

Κύριος στόχος ήταν  να  βελτιωσουν τη  φυσικής τους κατάσταση, να διασκεδάσουν, να αναπτύξουν σχέσεις φιλίας, αγάπης και συνεργασίας. Τέλος,  να αγαπήσουν τη γυμναστική κάνοντας την μέρος της καθημερινότητας σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους. Αναγνωρίζοντας τα τεράστια οφέλη που θα έχουν στη σωματική υγεία, στην ψυχολογία αλλά και τβψην ενίσχυση των σχολικών τους επιδόσεων.

ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΑ ΟΔΗΓΟΥΜΕ  ΣΕ ΕΝΑΝ ΥΓΙΉ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΒΛΑΒΕΡΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ!

Αθηνά Δημητριάδου

Ημέρα…Padel tennis!

Το Padel tennis είναι ένα σπορ ρακέτας που είναι λαοφιλές στην Ισπανία, στην Λατινική Αμερική και …στη Σύμη!!