Πρώτο κουδούνι για τη νέα σχολική χρονιά 2020-21

Aγαπητοί  γονείς  ,
ευχόμαστε σε όλους σας υγεία, αγάπη ,δημιουργία και ευτυχισμένες οικογενειακές στιγμές!
Ξεκινάμε  τη νέα σχολική χρονιά με νέα δεδομένα και  ίσως  με πρωτόγνωρες καταστάσεις. Όλοι μαζί γονείς-μαθητές- εκπαιδευτικοί  πρέπει να ενώσουμε τις δυνάμεις μας , να βοηθήσουμε τους μικρούς μας μαθητές σε κάθε τους δυσκολία(μαθησιακή,ψυχολογική κ.α)  και ιδιαίτερα  στην πρόληψη από τον ιό covid19 που απειλεί ολόκληρη την ανθρωπότητα.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΙΑΣΜΟ-ΛΗΨΗ ΜΕΤΡΩΝ ΛΟΓΩ ΚΟΡΩΝΟΪΟΥ

1.Ο καθιερωμένος αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς  θα πραγματοποιηθεί στις 14/9/2020 ημέρα Δευτέρα , στις 10.00 π.μ. ύστερα από επικοινωνία με τον ιερέα της ενορίας μας.

2.Οι μαθητές-τριες θα προσέλθουν στις σχολικές μονάδες στις 8.15 π.μ. και θα παραμείνουν μέχρι τη λήξη του αγιασμού, δηλαδή περίπου στις 10.30 π.μ.

3.Οι μεταφερόμενοι μαθητές θα φύγουν από το σχολείο στις 11.00 π.μ.

4.Όλοι οι μαθητές  θα φορούν τη μάσκα τους.

5.Στον αύλειο χώρο του σχολείου θα εισέλθουν μόνο οι μαθητές.

6.Πρέπον είναι οι μαθητές να έχουν δυο κουτάκια ή  θήκες  ή ζελατίνες που κλείνουν για να τοποθετούν  τις  μάσκες που χρησιμοποιούν .

7.Αναλυτική ενημέρωση έχει σταλεί και στο  email  σας.

8.Θα επικοινωνούμε μέσω email , μέσω τηλεφώνου και εάν υπάρχει ανάγκη ,ιδιαίτερα  ένας -ένας ,αφού έχουν σχολάσει οι μαθητές.
9. Ακολουθούν συν. οδηγίες από τον ΕΟΔΥ καθώς και η ΚΥΑ.

Όλοι μαζί θα τα καταφέρουμε!Και να γνωρίζετε ότι ένας από τους πιο ασφαλείς τόπους  των παιδιών σας είναι το σχολείο!

Καλή  σχολική χρονιά από το διδακτικό προσωπικό .

Με εκτίμηση!
Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ 2ου ΔΗΜ.ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑΣ
ΡΙΡΗΣ   ΘΕΟΔΩΡΟΣ

Οδηγίες ΕΟΔΥ για την πρόληψη διασποράς του κορωνοϊού