Διαδικασία εισαγωγής των μαθητών στην Α τάξη Γυμνασίου των Μουσικών και Καλλιτεχνικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2023_2024

Απρ 202324

Αγαπητοί γονείς,

σας ενημερώνουμε ότι στην Α΄ τάξη των Μουσικών και Καλλιτεχνικών Σχολείων (Γυμνασίων) εγγράφονται μαθητές – απόφοιτοι Δημοτικών Σχολείων, εφόσον επιτύχουν σε εξετάσεις που διενεργούνται για την
επιλογή μαθητών που θα φοιτήσουν στην Α΄ τάξη των Μουσικών και Καλλιτεχνικών Σχολείων (Γυμνασίων).
Ειδικά στα Καλλιτεχνικά Σχολεία λειτουργούν τρεις κατευθύνσεις: α) Εικαστικών Τεχνών β) Θεάτρου-
Κινηματογράφου γ) Χορού.

Για την εισαγωγή μαθητών στα Μουσικά/καλλιεχνικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2023-2024, οι γονείς/κηδεμόνες των υποψηφίων μαθητών από τις 2 Μαΐου έως τις 31 Μαΐου 2023 και ώρα 14:00 υποβάλλουν από κοινού ηλεκτρονικά ή με οποιοδήποτε άλλο πρόσφορο τρόπο αίτηση συμμετοχής στη διαδικασία επιλογής μόνο στο Μουσικό/Καλλιτεχνικό Σχολείο της περιοχής όπου κατοικεί ο/η υποψήφιος/α.

Παρακάτω μπορείτε να πάρετε πληροφορίες για τα Σχολεία της περιοχής μας και τη διαδικασία εγγραφής σε αυτά.

Τσιακίρης Βασίλης