Φαίνεται ότι η εβδομάδα εθελοντισμού για την βελτίωση του σχολείου μας έχει να παρουσιάσει πολλά θετικά αποτελέσματα. Η διάθεση των λίγων αλλά πολύ δυναμικών εθελοντών που συμμετείχαν στο πρόγραμμα ήταν τέτοια, που η δράση τελικά ξεπέρασε τις 10 εργάσιμες ημέρες. Συμμετείχαν γονείς, εκπαιδευτικοί, μαθητές και φίλοι του σχολείου μας. Βάψαμε συνολικά 262 μέτρα κάγκελα, στα παράθυρα του σχολείου και στην περίφραξη της αυλής. Κάποια από αυτά βάφτηκαν για πρώτη φορά στην διάρκεια της 25ετούς ζωής τους. Βάφτηκαν τοιχία της περίφραξης της αυλής, καγκελόπορτες, ανανεώθηκαν οι διαγραμμίσεις στα γήπεδα του σχολείου, διορθώθηκαν χαλασμένα κάγκελα, αποτυπώθηκαν επιδαπέδια παιχνίδια, κόπηκαν χόρτα, φυτεύτηκαν φυτά, καθαρίστηκαν μαρμάρινες σκάλες και πέτρινες βρύσες, κολλήθηκαν επιγραφές με μηνύματα, καθαρίστηκαν πολλοί χώροι. Είναι δύσκολο να εκφράσουμε με λόγια την βαθιά εκτίμησή μας σε όλους τους εθελοντές που συμμετείχαν στις δράσεις και μας βοήθησαν να αναβαθμίσουμε το περιβάλλον του σχολείου μας. Οι εικόνες που ακολουθούν δίνουν μόνο μία μικρή γεύση της προσπάθειάς μας.
Εβδομάδα Εθελοντισμού – Απολογισμός.
Μάι 201810
Το σχολείο μας στεγάζεται σε ένα κτίριο δύο ορόφων με υπόγειο συνολικής επιφάνειας 2500 τ.μ. , που εγκαινιάστηκε το 1995. Διαθέτει 20 αίθουσες διδασκαλίας γυμναστήριο, εργαστήριο φυσικής, βιβλιοθήκη, κυλικείο, καθώς και πολλούς άλλους βοηθητικούς χώρους. Στο σχολείο φοιτούν για το σχολικό έτος 2022-23, 214 μαθητές σε 12τμήματα πρωινού προγράμματος, 2 τμήματα ένταξης και 2 ολοήμερα τμήματα. Επίσης λειτουργεί πρωινή ζώνη.
Βρισκόμαστε στο σημείο που φαίνεται στις δορυφορικές φωτογραφίες.
και στον χάρτη
- etwinning.net
- Αρχεία Βοήθειας χρήσης Ιστολογίου στο ΠΣΔ
- Ασφάλεια στο Διαδίκτυο-Ενημερωτικός Κόμβος ΠΣΔ
- ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ (ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΒΙΒΛΙΩΝ)
- Βιβλιοθήκη Εκπαιδευτικού Λογισμικού ΕΛ/ΛΑΚ
- Δικτυακή πύλη sch.gr
- Εκπαιδευτικές Κοινότητες και Ιστολόγια ΠΣΔ
- Ευρωπαϊκό Ραδιόφωνο
- Μαθαίνω για το σεισμό
- Μαθαίνω να σερφάρω με ασφάλεια
- Πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο για να δηλώσετε τον τρόπο με τον οποίο επιθυμείτε να παραλάβετε τη βαθμολογία και τους Τίτλους Προόδου / Σπουδών των μαθητών
- Σχολικά νέα Μηχανιώνας
- Σχολικά νέα Μηχανιώνας
- Φόρμα επιλογής
Αφήστε μια απάντηση