Εβδομάδα Εθελοντισμού – Απολογισμός.

Μάι 201810

Φαίνεται ότι η εβδομάδα εθελοντισμού για την βελτίωση του σχολείου μας έχει να παρουσιάσει πολλά θετικά αποτελέσματα. Η διάθεση των λίγων αλλά πολύ δυναμικών εθελοντών που συμμετείχαν στο πρόγραμμα ήταν τέτοια, που η δράση τελικά ξεπέρασε τις 10 εργάσιμες ημέρες. Συμμετείχαν γονείς, εκπαιδευτικοί, μαθητές και φίλοι του σχολείου μας. Βάψαμε συνολικά 262 μέτρα κάγκελα, στα παράθυρα του σχολείου και στην περίφραξη της αυλής. Κάποια από αυτά βάφτηκαν για πρώτη φορά στην διάρκεια της 25ετούς ζωής τους. Βάφτηκαν τοιχία της περίφραξης της αυλής, καγκελόπορτες, ανανεώθηκαν οι διαγραμμίσεις στα γήπεδα του σχολείου, διορθώθηκαν χαλασμένα κάγκελα, αποτυπώθηκαν επιδαπέδια παιχνίδια, κόπηκαν χόρτα, φυτεύτηκαν φυτά,  καθαρίστηκαν μαρμάρινες σκάλες και πέτρινες βρύσες, κολλήθηκαν επιγραφές με μηνύματα, καθαρίστηκαν πολλοί χώροι. Είναι δύσκολο να εκφράσουμε με λόγια την βαθιά εκτίμησή μας σε όλους τους εθελοντές που συμμετείχαν στις δράσεις και μας βοήθησαν να αναβαθμίσουμε το περιβάλλον του σχολείου μας. Οι εικόνες που ακολουθούν δίνουν μόνο μία μικρή γεύση της προσπάθειάς μας.