Συμβουλευτική και Παιδαγωγική Υποστήριξη

Η Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.) λειτουργεί στη σχολική μονάδα και έχει ως σκοπό την ανάπτυξη διεπιστημονικών πρακτικών εκπαιδευτικής αξιολόγησης των μαθητών, συμβουλευτικής και παιδαγωγικής υποστήριξης και η λειτουργία της στηρίζεται στις πρακτικές που επιτάσσουν η Διεθνής Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού (ν. 2101/1992, Α΄ 192) καθώς και η Διεθνής Σύμβαση για τα Δικαιώματα των Ατόμων με Αναπηρία.

Σκοπός της Ε.Δ.Υ., ειδικότερα, είναι:

-η διερεύνηση και ο εντοπισμός των εκπαιδευτικών αναγκών, του είδους των δυσκολιών και των πιθανών εκπαιδευτικών, ψυχοκοινωνικών και άλλων φραγμών στην ισότιμη πρόσβαση των μαθητών στη μάθηση καθώς και η εφαρμογή παιδαγωγικών, εκπαιδευτικών και άλλων υποστηρικτικών μέτρων για το σύνολο των μαθητών της σχολικής κοινότητας συμπεριλαμβανομένων και των μαθητών με αναπηρία ή και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και

-η υλοποίηση εξατομικευμένων ή ομαδικών δράσεων ενίσχυσης των γνωστικών και ψυχοκοινωνικών δεξιοτήτων των μαθητών, παιδαγωγικής και συμβουλευτικής ψυχοκοινωνικής στήριξης σε εκπαιδευτικούς και γονείς ή κηδεμόνες των μαθητών και συνολικά, η εφαρμογή στοχευμένων παρεμβάσεων ενδυνάμωσης όλων των μελών της σχολικής κοινότητας.

Κοινή Υπουργική Απόφαση 134960/Δ3/2021 – ΦΕΚ 5009/Β/27-10-2021

Σχολικό έτος 2023-2024

2η Πρόσκληση

Διαφάνεια1

1η Πρόσκληση

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Η Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.) του 2ου Δημοτικού Σχολείου Νεοχωρίου αποφάσισε σε τακτά χρονικά διαστήματα να διοργανώνει ανοιχτές συζητήσεις-συναντήσεις με συγκεκριμένη θεματολογία με τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών του σχολείου για την μαθησιακή και συναισθηματική υποστήριξη των παιδιών.