Αρχική » Γενικά » Βιβλιοπεριπέτειες Έπαινος για τους μαθητές της Α΄Τάξης!

Βιβλιοπεριπέτειες Έπαινος για τους μαθητές της Α΄Τάξης!

Η Α΄τάξη συμμετείχε στον μαθητικό διαγωνισμό «Μικροί Λογοτέχνες» του  Διεθνούς Κέντρου Συγγραφέων και Μεταφραστών Ρόδου, ο οποίος διοργανώνεται για 13η συνεχόμενη χρονιά στο πλαίσιο του Εκπαιδευτικού Προγράμματος, «ΒΙΒΛΙΟΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ».  Σκοπός του προγράμματος είναι η γνωριμία με την Λογοτεχνία και τους δημιουργούς της, η προώθηση της Φιλαναγνωσίας,  ο εμπλουτισμός των γνώσεων, αλλά και η ευαισθητοποίηση αναφορικά με θέματα που μας αφορούν. Κεντρικός θεματικός πυρήνας για τις Βιβλιοπεριπέτειες το 2024 επιλέχθηκε το Φυσικό Περιβάλλον. Στο πλαίσιο αυτό του διαγωνισμού διαβάστηκαν τα βιβλία  α) «Σπίτι όλων μας η Γη!» φωνάζει ο Μπουμπουλίνος παντού να ακουστεί συγγραφέας Βαγγέλης Ηλιόπουλος, εικονογράφος Φραντσέσκα Κοζάντι – Εκδόσεις ΠΑΤΑΚΗ β) «Πλανόδιο Πάρκο» συγγραφέας Αντώνης Παπαθεοδούλου, εικονογράφος Γιώργος Σγουρός – Εκδόσεις ΠΑΤΑΚΗ. Απώτερος στόχος και ζητούμενου του διαγωνισμού ήταν η κατασκευή από τα παιδιά μιας τρισδιάστατης αφίσας – μήνυμα για την προστασία της Φύσης! Η ιδέα για την αφίσα που κατασκευάστηκε βασίστηκε στα βιβλία που προαναφέρθηκαν και γι’ αυτό αναπαριστούσε από τη μια μεριά τη γη μας η οποία περιβάλλεται από απορρίμματα που χρησιμοποιούμε καθημερινά, ενώ από την άλλη τα ζώα και τα παιδιά ως μια ομάδα να προσπαθούν να κάνουν τους ανθρώπους να δουν την πραγματικότητα ότι δηλαδή η γη μας καταστρέφεται. Γι ‘ αυτό το λόγο και φορούν τα γυαλιά σε έναν άνθρωπο, ώστε να μπορεί να δει «καθαρά». Το μήνυμα της αφίσας είναι:  «Κοίτα καθαρά». Αξίζει να σημειωθεί ότι η αφίσα είναι κατασκευασμένη από ανακυκλώσιμα υλικά. Στη δημιουργία της συνέβαλαν και οι εκπαιδευτικοί Χουρδάκη Εύη, Πατσάη Ανθή και Αθηνά Ζαχαράκη.Η Α΄τάξη συμμετείχε στον 11ο  Παιδικό Διαγωνισμό Ζωγραφικής του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης με θέμα «Σημερινές Ιστορίες Αγγείων» στον οποίο και κλήθηκαν να αποτυπώσουν σε ένα ζωγραφισμένο αγγείο, εικόνες της καθημερινότητάς τους που θα ήθελαν να αφήσουν στους ανθρώπους του μέλλοντος. Τα έργα των παιδιών που θα επιλεγούν θα παρουσιαστούν τον Σεπτέμβριο σε μια μεγάλη έκθεση στο πλαίσιο του 2ου Cycladic Kids Festival.Τα αποτελέσματα και των δύο διαγωνισμών θα ανακοινωθούν τον Ιούνιο, πριν από το κλείσιμο των σχολείων.Τα έργα των παιδιών θα παρουσιαστούν και φέτος τον Σεπτέμβριο σε μια μεγάλη έκθεση στο πλαίσιο του 2ου Cycladic Kids Festival. Η Α΄Τάξη πήρε τον έπαινο για το έργο τους “Κοίτα καθαρά!” Η απονομή επαίνων θα γίνει το Σάββατο 25 Μαϊου στις 11:00π.μ στο Ροδίνι! Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες της  Α΄ Τάξης καθώς και στην εκπαιδευτικό κα Σπανουδάκη Ελένη!

Μάιος 2024