Αρχείο ημέρας 23 Απριλίου 2024

23/04/24 “Ασφάλεια στο σπίτι” από την ΤΙΤΑΝ!

Σήμερα 23 Απριλίου οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων Β΄, Γ΄ και Δ΄ του σχολείου μας ενημερώθηκαν για την ασφάλεια στο σπίτι τους.Το ολοκληρωμένο πρόγραμμα «Ασφάλεια στο Σπίτι» στοχεύει στη δημιουργία μίας ευρύτερης κουλτούρας, η οποία  εξασφαλίζει, κατά το δυνατόν, την ασφαλέστερη διαβίωση των παιδιών και  τη διαμόρφωση υπεύθυνων πολιτών του μέλλοντος.Κατά τη διάρκεια των εκπαιδεύσεων, γίνεται επισήμανση μη ασφαλών καταστάσεων με παράλληλη παρουσίαση ασφαλών πρακτικών και ακολουθεί συζήτηση η οποία βοηθά στην καλύτερη κατανόηση των αιτιών που προκαλούν τα ατυχήματα, καθώς και των τρόπων αποφυγής τους.Ευχαριστούμε τον υπεύθυνο κο Πετρουγάκη Λεωνίδα, ο οποίος επισκέφθηκε για δεύτερη φορά το σχολείο μας να παρουσιάσει αυτό το τόσο σημαντικό πρόγραμμα στους μαθητές  και στις μαθήτριες μας!
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

19/04/24 Συμμετοχή στην προβολή της ταινίας: “Τα όριά μας”

Την Παρασκευή 19 Απριλίου οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας επισκέφθηκαν τον Κινηματογράφο ΠΑΛΛΑΣ και παρακολούθησαν την ταινία-ντοκιμαντέρ: “Τα όρια μας” την οποία δημιούργησε και συμμετείχε ο κος Χατζήμπεης Ιωάννης. Το θέμα ήταν ο αθλητισμός και η ιδέα να αγωνιζόμαστε να κατακτήσουμε όλα όσα θέλουμε έστω κι αν βρίσκουμε δυσκολίες  κι εμπόδια κατά τη διαδρομή μας! Μετά το πέρας της ταινίας οι μαθητές κι οι μαθήτριες είχαν την δυνατότητα να συνομιλήσουν με τον πρωταγωνιστή και να λύσουν τις απορίες τους για τον αγώνα που έδωσε ο κος Χατζήμπεης να επιτύχει το στόχο του, που ήταν η συμμετοχή στο τρίαθλο. Μπράβο σε όλους τους συντελεστές της ταινίας! Μπράβο και σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες καθώς και στους εκπαιδευτικούς που τους συνόδευσαν στην προβολή!