Αρχείο ημέρας 20 Μαρτίου 2024

20/03/24 2η Διαδικτυακή συνάντηση με τους μαθητές Γ΄και Ε ΄Τάξης στο Πρόγραμμα:”Εμείς κι ο Κόσμος”

Πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 20 Μαρτίου η 2η Συνάντηση με θέμα: “Το πλοίο πάει  σχολείο” κατά την οποία οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μιλήσουν με τον καπετάνιο του πλοίου και να γνωρίσουν τα εσωτερικά κι εξωτερικά μέρη ενός πλοίου. Παραθέτουμε απόσπασμα από το υλικό της 1ης συνάντησης και αναφορά από τη 2η συνάντηση, από τους υπεύθυνους του προγράμματος:”Εμείς κι ο Κόσμος”. Στο πρόγραμμα συμμετέχουν οι μαθητές της Γ’ και Ε΄Τάξης.”Καταρχάς, θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για τη συμμετοχή σας και το υλικό που μας αποστείλατε κατά την πρώτη παρουσίαση του προγράμματος. Η βοήθειά σας ήταν καθοριστική και χωρίς εσάς δε θα μπορούσαμε να συνεχίσουμε την υλοποίηση του προγράμματος.Συνημμένο θα βρείτε και το εκπαιδευτικό υλικό του πρώτου μαθήματος, και ακολουθούν και τα link για τα βίντεο:

• Θαλάσσιες ζώνες και πλαστικά απορρίμματα μίας χρήσης
  • Λίλη, η θαλάσσια χελώνα
  • Ξεκινάμε μαζί για τη δεύτερη διάλεξη στο πλαίσιο του προγράμματος «Εμείς κι ο Κόσμος»! Η δεύτερη διάλεξη θα πραγματοποιηθεί από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου, με υπεύθυνο παρουσίασης τον κ. Γιώργο Γεωργούλη, καθηγητή Ναυτιλιακής Πολιτικής σε συνεργασία με την κα Λεκάκου, Κοσμήτορα του Πανεπιστημίου Αιγαίου.Στο πλαίσιο της παρουσίασης «Το πλοίο πάει σχολείο» θα γίνει μια εισαγωγή στα ναυτικά επαγγέλματα και στη ναυτιλιακή πολιτική, ενώ θα γίνει και σύνδεση με έναν καπετάνιο εν πλω. Για τον λόγο αυτόν, παρακαλούμε τους μαθητές και τις μαθήτριες που επιθυμούν, να ετοιμάσουν ερωτήσεις προς τον καπετάνιο και το πλήρωμα. Η πρώτη παρουσίαση εντάσσεται στον πυλώνα 2. Ναυτιλία και θα ακολουθήσουν οι υπόλοιποι πυλώνες που θα παρουσιαστούν μέχρι και τον Μάιο.”
  • Παρουσίαση – Η θάλασσα είναι ζωή
Μάρτιος 2024