Διημερίδα για τις μαθησιακές δυσκολίες

Ολοκληρώθηκε την Παρασκευή 18 Μαρτίου με μεγάλη επιτυχία , η διημερίδα για τις μαθησιακές δυσκολίες που συνδιοργάνωσαν  ο σχολικός σύμβουλος της εκπαιδευτικής  περιφέρειάς μας Χρήστος Ντόνας και ο Σύλλογος Δασκάλων και Νηπιαγωγών Ιστιαίας . Οι εργασίες της διημερίδας ξεκίνησαν το απόγευμα της Πέμπτης με την προβολή ταινίας που είχε σαν βασικό της θέμα την δυσλεξία και   ολοκληρώθηκαν την επομένη με τις εισηγήσεις ειδικών παιδαγωγών

Μελετώντας τον δίσκο της Φαιστού !

Την Πέμπτη 17 Μαρτίου 2016 , οι μαθητές του Δ΄1 τμήματος , με αφορμή αντίστοιχο μάθημα της Γλώσσας , χρησιμοποιώντας πηλό αγγειοπλαστικής προσπάθησαν να αναπαράγουν , να μελετήσουν και να πουν τι μπορεί να σημαίνουν τα σύμβολα που απεικονίζονται  στον δίσκο της Φαιστού. Μπορεί να μην αποκωδικοποίησαν την γραμμική γραφή Α , αλλά δούλεψαν σαν μικροί επιστήμονες  και το ευχαριστήθηκαν.

Απόκριες !

Στην   αυλή του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ιστιαίας , την Παρασκευή 11 Μαρτίου στο τέλος του ωραρίου,οι μαθητές  είχαν πολλά να δουν και κάνουν .Είδαν πως γίνεται το έθιμο της πιπεριάς, χόρεψαν το γαϊτανάκι , πέταξαν χαρταετούς ( ή τουλάχιστον προσπάθησαν) και χόρεψαν επίσης  παραδοσιακούς χορούς .

20160311_120631

Γέμισε ο αέρας “τσίκνα”

Το έθιμο της Τσικνοπέμπτης είχαν την ευκαιρία να ζήσουν οι μαθητές του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ιστιαίας ,τις δύο τελευταίες διδακτικές ώρες της Πέμπτης 3 Μαρτίου . Η διεύθυνση του σχολείου σε συνεργασία με το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων οργάνωσαν  την εκδήλωση και οι μαθητές το ευχαριστήθηκαν.

τσικνοπέμπτη » Διαβάστε όλο το άρθρο