Εκπαιδευτική Συνάντηση

Την Τετάρτη 13/5/2015 στις 5:30 το απόγευμα, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου και μετά από πρωτοβουλία της Διευθύντριας του Σχολείου και του Συλλόγου Διδασκόντων, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική συνάντηση με θέμα: « Διαστάσεις του παιδικού εκφοβισμού στην οικογένεια, στο Σχολείο, στην κοινωνία».

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΡΕΜΑΣ ΧΕΡΙΩΝ

Οι μαθητές της τάξης του Δ2 του Σχολείου μας με τη Διευθύντρια Τσελίκα Χριστούλα, στα πλαίσια του Περιβαλλοντικού Προγράμματος που εκπονεί με τίτλο: «Μέλισσα – Μέλι», παρασκεύασαν κρέμα χεριών, χρησιμοποιώντας υλικά, όπως μέλι, κερί, χαμομήλι, δεντρολίβανο και μαστίχα.

Δάσος

Kατά το σχολικό έτος 2013-2014 η Περιβαλλοντική ομάδα του Σχολείου μας, (Τάξη Ε΄), υλοποίησε Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα με θέμα: «Μαθαίνω, Αισθάνομαι, Δημιουργώ …στο Δάσος».

02-04-2014 (9)a

Σχολή γονέων

2o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΣΤΙΑΙΑΣ Ιστιαία 7/5/2015
Σας ενημερώνουμε ότι την ερχόμενη Τετάρτη, 13/5/2015, και ώρα 17.30 θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου μας, η εκπ/κή συνάντηση της «Σχολής Γονέων» με θέμα: « Διαστάσεις του παιδικού εκφοβισμού στην Οικογένεια, στο Σχολείο, στην Κοινωνία»
Παρακαλούμε όσοι έχετε δηλώσει συμμετοχή να προσέλθετε την προαναφερθείσα ώρα.

Η Δ/ντρια του Σχολείου
Τσελίκα Χριστούλα

Περιβαλλοντική εκδρομή του Δ΄2 τμήματος

H  Περιβαλλοντική ομάδα του Σχολείου μας (τάξη  Δ2), μαζί με την Γ2 τάξη του 1ου Δημοτ. Σχολείου Ιστιαίας με την Δ/τρια του Σχολείου Τσελίκα Χριστούλα και τον δάσκαλό τους , Σιδηρόπουλο  Γιώργο ,και στα πλαίσια του Διασχολικού Περιβαλλοντικού Προγράμματος που εκπονούν μαζί  τη φετινή σχολική χρονιά, πραγματοποίησαν στις 6/5/2015, Περιβαλλοντική εκδρομή στο Κ.Π.Ε. Στυλίδας.

P5060385b

Φωτιά ! Φωτιά !

Την Πέμπτη 30 Απριλίου ,στο 2ο Δημοτικό σχολείο Ιστιαίας , έλαβε χώρα άσκηση πυρόσβεσης και απεγκλωβισμού. Στην άσκηση συμμετείχε  κλιμάκιο της πυροσβεστικής υπηρεσίας Ιστιαίας με επικεφαλής τον διοικητή της υπηρεσίας , το ΕΚΑΒ Ιστιαίας και κλιμάκιο της τεχνικής υπηρεσίας της ΔΕΗ Ιστιαίας.

pirosvesi2