Τα Βιβλία σε Ρόδες στο Στ΄2

Τα βιβλία σε ρόδες έφθασαν στο σχολείο μας! Στις αρχές Μαρτίου 2024 οι μαθητές του τμήματος Στ’2 υποδέχθηκαν στην τάξη τους τη βαλίτσα “200 Χρόνια Ελλάδα”, η οποία δημιουργήθηκε στα πλαίσια της δράσης “Βιβλία σε Ρόδες”. Η συγκεκριμένη δράση είναι ένα πρωτοποριακό πρόγραμμα που φέρνει μικρές, κινητές, θεματικές και δανειστικές βιβλιοθήκες στις τάξεις των δημόσιων δημοτικών σχολείων σε όλη την Ελλάδα. Η βαλίτσα μας περιείχε βιβλία που παρουσιάζουν την πορεία της χώρας μας μέσα από διαφορετικές αναγνωστικές διαδρομές. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δανειστούν και να διαβάσουν λογοτεχνικά βιβλία και βιβλία γνώσεων με θέμα την Επανάσταση του 1821, καθώς και βιβλία τα οποία είτε βασίζονται στη θεματολογία της Επανάστασης, είτε 20240327 083937 εμπνέονται από τα γεγονότα και παρουσιάζουν διαφορετικές πλευρές τους. Βιογραφίες προσωπικοτήτων – καλλιτεχνών, επιστημόνων, πολιτικών, αγωνιστών της Επανάστασης. Παιδικά μυθιστορήματα μυθοπλασίας και βιβλία γνώσεων που αφορούν ιστορικές περιόδους του 19ου και του 20ου αιώνα –  Μικρασιατική καταστροφή, Β’ Παγκόσμιος Πόλεμος, Δικτατορία.

Αρχικά, παραλαμβάνοντας τη βαλίτσα βρήκαμε μέσα έναν μικρό θησαυρό! Βρήκαμε τις ζωγραφιές που μας έστειλε το Δημοτικό σχολείο Αμφίκλειας, είναι το σχολείο που είχε ταξιδέψει η βαλίτσα πριν φτάσει στα χέρια μας. Έπειτα, αφού διαβάσαμε τους κανονισμούς δανεισμού ενός βιβλίου και συμφωνήσαμε όλοι υπογράφοντας συμβόλαιο, κάθε παιδί μπορούσε να διαλέξει όποιο βιβλίο ήθελε για όσο χρονικό διάστημα χρειαζόταν για να το διαβάσει. Οι μικροί βιβλιοφάγοι ενθουσιάστηκαν και ο δανεισμός των βιβλίων ήταν συνεχής και αδιάλειπτος. Με αυτό τον τρόπο κατάφεραν να γνωρίσουν μέσω της λογοτεχνίας ιστορικά στοιχεία, να δεχτούν ερεθίσματα, να διατυπώσουν ερωτήσεις, να ερευνήσουν, να ερμηνεύσουν και να συγκρίνουν την εποχή μας με τα παλαιότερα χρόνια. Ο ενθουσιασμός ήταν μεγάλος!

Στο τέλος του προγράμματος γράψαμε ένα γράμμα και φτιάξαμε ζωγραφιές και σελιδοδείκτες για το επόμενο σχολείο που θα παραλάβει τη βαλίτσα. Το ταξίδι μας με συνοδοιπόρο τη βαλίτσα με τα βιβλία ήταν υπέροχο. Ευχαριστούμε πολύ την πολιτιστική εταιρεία ΠΥΡΝΑ για τον σχεδιασμό και την υλοποίηση του προγράμματος.20240328 114009

Υπεύθυνη τμήματος: Πομπιέρη Ελένη

20240326 125939 1            20240326 125950                    20240326 130109