Σχολικό Σύστημα  Προώθησης Θετικής Συμπεριφοράς

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο συμμετέχει στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα «Κτίζοντας ενιαία, θετικά και ισότιμα Μαθησιακά Περιβάλλοντα μέσω του Συστήματος Προώθησης Θετικής Συμπεριφοράς (ΠροΘεΣυ).

Το σχολικό αυτό σύστημα (ΠροΘεΣυ) είναι ένα οργανωτικό πλαίσιο που στοχεύει στη βελτίωση της κοινωνικής συμπεριφοράς των παιδιών και κατ΄ επέκταση τη βελτίωση της σχολικής κουλτούρας και μαθησιακής επίδοσης.

Τη φετινή χρονιά  (2023-2024) συμμετείχαν στο πρόγραμμα αυτό, τα τμήματα Β1, Β2, Δ1, Δ2 καθώς και ένα τμήμα του ολοήμερου. Διδάχθηκαν οι αξίες του σεβασμού και της υπευθυνότητας και διαμορφώθηκε σε κάθε τμήμα ένα σύστημα θετικής ενίσχυσης/ επιβράβευσης.

Η επιτυχής εφαρμογή του προγράμματος ΠροΘεΣυ αποτελεί μια εξελικτική διαδικασία διάρκειας τουλάχιστον 3-5 ετών για την εφαρμογή και των τριών επιπέδων πρόληψης. Η ενθουσιώδης συμμετοχή των παιδιών, η προσπάθεια που καταβάλλουν για να διαμορφώσουν τη συμπεριφορά τους και να ανταποκριθούν στις αξίες που διδάχθηκαν και κυρίως η σημαντική βελτίωση του σχολικού κλίματος που παρατηρείται, μας ενθαρρύνουν για την συνέχιση του προγράμματος και τα επόμενα χρόνια και τη διάχυσή του σε περισσότερα τμήματα του σχολείου μας!!!

ΚΑΡΤΕΛΑ ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΣΗΣ

Clipboard01