2η Σκυταλοδρομία Ανάγνωσης

Σχολικό Έτος 2023-2024

Η 2η Σκυταλοδρομία Ανάγνωσης ξεκίνησε! Το σχολείο μας διοργανώνει για 2η συνεχή χρονιά Σκυταλοδρομία Ανάγνωσης για όλους/ες τους μαθητές/τριες του σχολείου μας. Βασική μας επιδίωξη είναι οι μαθητές/τριες να έρθουν σε επαφή με τα βιβλία, να τα αγαπήσουν και μέσα από αυτή τη διαδικασία να εκφραστούν και να δημιουργήσουν με οδηγό τη φαντασία τους. Κάθε παιδί που θα αποφασίσει να συμμετέχει στη Σκυταλοδρομία καλείται να διαβάσει ένα από τα τρία βιβλία που προτείνονται και έχουν οριστεί για την τάξη που φοιτά.

Τα βιβλία είναι τα εξής:
Τάξεις Α’-Β’
  • Δεν ντρέπομαι πια, συγγραφέας Έλενα Αρτζανίδου
  • Τα κίτρινα καπέλα, συγγραφέας Κέλλυ Ματαθία-Κόβο
  • Το μαγικό κλειδί, συγγραφέας Λίνα Μουσιώνη
    α
Τάξεις Γ’-Δ’
  • Ο πιο γλυκός χορός, συγγραφέας Σύρμω Μιχαήλ
  • Ο τριγωνοψαρούλης, συγγραφέας Βαγγέλης Ηλιόπουλος
  • Μέλη και Μελέκ, συγγραφέας Βάνα Μαυρίδου
2
Τάξεις Ε’-Στ’
  • Human net, συγγραφέας Κατερίνα Ζωντανού
  • Το καπλάνι της βιτρίνας, συγγραφέας Αλκη Ζέη
  • Ο καιρός της σοκολάτας, συγγραφέας Λότη Πέτροβιτς Ανδρουτσοπούλου
3
Αφού διαβάσει το βιβλίο επιλογής του μπορεί να επιλέξει έναν από τους παρακάτω τρόπους παρουσίασης (ή οποιονδήποτε άλλο εμπνευστεί…)
  • Δημιουργία εξώφυλλου προσωπικής έμπνευσης
  • Ποίημα
  • Παρουσίαση του/της αγαπημένου/ης μου ήρωα/ηρωίδα
  • Εικαστικό έργο (ζωγραφιά, αφίσα, σκίτσο όπου θα παρουσιάζουν βασικά σημεία-σκηνές του βιβλίου)
  • Παρουσίαση σε χαρτόνι της βιογραφίας του/της συγγραφέως του βιβλίου
  • Σχολιασμός του κειμένου που διάβασα, έκφραση των συναισθημάτων και σκέψεων που μου προκάλεσε
Ως ημερομηνία έναρξης διεξαγωγής της Σκυταλοδρομίας ορίζεται η 12η Απριλίου και ως ημερομηνία λήξης της η 20η Μαΐου2024.Παρακαλούμε τους μαθητές που ενδιαφέρονται να συμμετέχουν στη 2η Σκυταλοδρομία Ανάγνωσης να δηλώσουν συμμετοχή ως Τετάρτη 24 Απριλίου.
2η Σκυταλοδρομία Ανάγνωσης 4